امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تمدن اسلامی در آندلس؟
"صراط" - رئیس جمهور در دیدار با جمعی از ایثارگران، مدیران و منتخبان استان همدان به حضور مسلمانان در آندلس اشاره کرد و افزود: "من از علما عذر می خواهم چون من اعتقاد ندارم که در آندلس تمدن اسلامی برپا شده است، زیرا اگر تمدن اسلامی برپا شده بود دیگر این تمدن از بین نمی رفت. مگر می شود کسی طعم واقعی تمدن اسلامی را با روح خود بچشد سپس سراغ چیزهای دیگر برود."
به گزارش سرویس سیاسی صراط، در حالی احمدی نژاد از عدم وجود تمدن اسلامی در اندلس سخن به میان آورده است که امام خامنه ای در ديدار وزير، معاونين و رؤساى مناطق آموزش و پرورش سراسر كشور در تاریخ 1371/05/21 پیرامون تهاجم فرهنگی با اشاره به فروپاشی تمدن اسلامی در اندلس فرمودند:
"تهاجم فرهنگى، مثل خودِ كار فرهنگى، اقدامِ آرام و بى سر و صدايى است. يكى از راههاى تهاجم فرهنگى، اين بوده است كه سعى كنند جوانان مؤمن را از پايبنديهاى متعصّبانه به ايمان، كه همان عواملى است كه يك تمدّن را نگه می‏دارد، منصرف كنند. همان كارى را كه در اندلس، در قرنهاى گذشته كردند. يعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوترانى و ميگسارى و اين چيزها مشغول كردند. اين كار، حالا هم انجام می‏گيرد."

ایشان همچنین در دیدار جوانان سیستان و بلوچستان در تاریخ 6 اسفند 1381 می فرمایند:
"سياست امروز، سياست اندلسى كردن ايران است! موضوعى كه من با شما در ميان مى‌گذارم شكل موعظه ندارد؛ بلكه موضوعى اساسى است كه با بهترين عناصر يك ملت - كه شما جوانان باشيد - در ميان گذاشته مى‌شود. فقط شما مخاطب من نيستيد؛ اين سخن را جوانان سراسر كشور هم خواهند شنيد. نسل جوان كشور كه بيش از نيمى از ملت و جمعيت كشور است، بايد بداند در مقابل آرزوهاى بزرگ، آرمانهاى بلند و هدفهاى مقدّس و قابل قبول و موجّه او چه موانعى وجود دارد. روزگارى مسلمانان در جنوب اروپا و در اسپانيا تا جنوب فرانسه، كشورى اسلامى به‌وجود آوردند. اين كشور مهد تمدّن شد و علم در اروپا از همان تمدّن اندلسىِ قرون اوّليه‌ى اسلام شكوفا گرديد. شكوفايى علم در آن سرزمين، داستانهايى دارد و خودِ غربيها نيز به آن معترفند. البته اكنون سعى مى‌كنند اين ورق را از تاريخ علم حذف و نام مسلمانان را به‌كلّى پاك كنند؛ اما خودِ آنها، اين تاريخ را ثبت كرده‌اند و البته در تواريخ ما هم ثبت شده است."

هر چند که پیش از این رهبر معظم انقلاب از بیداری کشورهای منطقه با عنوان "بیداری اسلامی" نام برده و رئیس جمهور آنرا به "بیداری انسانی" تعبیر کرده بود اما به نظر می رسد گستره این اختلاف نظر از بیداری اسلامی به تمدن اسلامی کشیده شده است .
گفتنی است احمدی نژاد چندی پیش در مصاحبه با واشنگتن پست و در پاسخ به اين سوال كه آيا ميان وي با مقام معظم رهبري اختلاف نظري وجود دارد؟ گفت: در دنيا نمي توان دو نفر را پيدا كرد كه مانند يكديگر فكر كنند اما در ايران قوانين بسيار شفاف بوده و حد و مرزها در آن مشخص است و ما نيز طبق قانون عمل مي كنيم.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد مهدی
(17-مهر-1390، 00:06 )Rayhan نوشته:
"صراط" - رئیس جمهور در دیدار با جمعی از ایثارگران، مدیران و منتخبان استان همدان به حضور مسلمانان در آندلس اشاره کرد و افزود: "من از علما عذر می خواهم چون من اعتقاد ندارم که در آندلس تمدن اسلامی برپا شده است، زیرا اگر تمدن اسلامی برپا شده بود دیگر این تمدن از بین نمی رفت. مگر می شود کسی طعم واقعی تمدن اسلامی را با روح خود بچشد سپس سراغ چیزهای دیگر برود."
به گزارش سرویس سیاسی صراط، در حالی احمدی نژاد از عدم وجود تمدن اسلامی در اندلس سخن به میان آورده است که امام خامنه ای در ديدار وزير، معاونين و رؤساى مناطق آموزش و پرورش سراسر كشور در تاریخ 1371/05/21 پیرامون تهاجم فرهنگی با اشاره به فروپاشی تمدن اسلامی در اندلس فرمودند:
"تهاجم فرهنگى، مثل خودِ كار فرهنگى، اقدامِ آرام و بى سر و صدايى است. يكى از راههاى تهاجم فرهنگى، اين بوده است كه سعى كنند جوانان مؤمن را از پايبنديهاى متعصّبانه به ايمان، كه همان عواملى است كه يك تمدّن را نگه می‏دارد، منصرف كنند. همان كارى را كه در اندلس، در قرنهاى گذشته كردند. يعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوترانى و ميگسارى و اين چيزها مشغول كردند. اين كار، حالا هم انجام می‏گيرد."

ایشان همچنین در دیدار جوانان سیستان و بلوچستان در تاریخ 6 اسفند 1381 می فرمایند:
"سياست امروز، سياست اندلسى كردن ايران است! موضوعى كه من با شما در ميان مى‌گذارم شكل موعظه ندارد؛ بلكه موضوعى اساسى است كه با بهترين عناصر يك ملت - كه شما جوانان باشيد - در ميان گذاشته مى‌شود. فقط شما مخاطب من نيستيد؛ اين سخن را جوانان سراسر كشور هم خواهند شنيد. نسل جوان كشور كه بيش از نيمى از ملت و جمعيت كشور است، بايد بداند در مقابل آرزوهاى بزرگ، آرمانهاى بلند و هدفهاى مقدّس و قابل قبول و موجّه او چه موانعى وجود دارد. روزگارى مسلمانان در جنوب اروپا و در اسپانيا تا جنوب فرانسه، كشورى اسلامى به‌وجود آوردند. اين كشور مهد تمدّن شد و علم در اروپا از همان تمدّن اندلسىِ قرون اوّليه‌ى اسلام شكوفا گرديد. شكوفايى علم در آن سرزمين، داستانهايى دارد و خودِ غربيها نيز به آن معترفند. البته اكنون سعى مى‌كنند اين ورق را از تاريخ علم حذف و نام مسلمانان را به‌كلّى پاك كنند؛ اما خودِ آنها، اين تاريخ را ثبت كرده‌اند و البته در تواريخ ما هم ثبت شده است."

هر چند که پیش از این رهبر معظم انقلاب از بیداری کشورهای منطقه با عنوان "بیداری اسلامی" نام برده و رئیس جمهور آنرا به "بیداری انسانی" تعبیر کرده بود اما به نظر می رسد گستره این اختلاف نظر از بیداری اسلامی به تمدن اسلامی کشیده شده است .
گفتنی است احمدی نژاد چندی پیش در مصاحبه با واشنگتن پست و در پاسخ به اين سوال كه آيا ميان وي با مقام معظم رهبري اختلاف نظري وجود دارد؟ گفت: در دنيا نمي توان دو نفر را پيدا كرد كه مانند يكديگر فكر كنند اما در ايران قوانين بسيار شفاف بوده و حد و مرزها در آن مشخص است و ما نيز طبق قانون عمل مي كنيم.

سلام علیکم
اینکه تمدن اسلامی در آندلس محقق شده است یا نه؟ متوقف بر این است که ما منظورمان از تمدن اسلامی را روشن کنیم.
اینکه احمدی نژاد مشکل دارد لا ینبغی لأحد الشک فیه
لکن اگر تمدن اسلامی را جریان یافتن اسلام در تمام روابط یک جامعه از سیاست و اقتصاد و تکنولوژی و علم و ایمان جمعی و سر جمع خلاصه کنم در سبک زندگی تعریف کنیم نه در آندلس که در طول تاریخ تا کنون هیچ تمدن اسلامی ای رخ نداده است و تنها مختص به دوران ظهور است.
و اگر مراد از تمدن اسلامی را جریان یافتن اسلام در بعضی از سطوح جامعه و به میزانی که جامعه ی شیعه برای زمینه سازی ظهور باید انجام دهد نیز تعریف کنیم باز هم در آندلس چنین اتفاقی نیفتاده است چرا اگر اینگونه بود ظهور اتفاق می افتاد!!
و چنین تمدنی را اکنون انقلاب اسلامی ایران است که برای خود هدف گذاری کرده است که انشاء الله به حول و قوه الهی تمدن اسلامی هم خواهیم رسید.
مقام معظم رهبری : تمدن نوین اسلامی در راه است.
پاسخ
 سپاس شده توسط سبز مخملی! ، سلمان
بحث اینکه منظور از تمدن اسلامی چیست بحث مفصلی است. اما با شما موافق نیستم که تمدن اسلامی رخ نداده است. تمدن اسلامی یک حقیقتی است که به دست خود پیامبر عظیم الشان اسلام بنا گذاری شد و در مدت کوتاهی توانست جزیرة العرب و حتی فراتر از آن را فتح کند. در معنای تمدن اسلامی و اصلا در معنای هیچ تمدن دیگری این نیست که تمام دستورات آن بدون کم و کاست بتواند در تمام سطوح جامعه اجرا شود. حکومت پیامبر اسلام در مدینه، حکومت خلفای سه گانه، حکومت امیر المومنین علیه السلام، حکومت بنی امیه و حکومت بنی عباس، حکومت عثمانی، صفویه و... همگی تحت تمدن اسلامی قرار دارند. تقریبا تمام کتب تاریخی و تحلیلی که من تا کنون مطالعه کرده ام همگی وجود تمدن اسلامی را پذیرفته اند بلکه آن را جزو سه تمدن برتر انسانی در کل تاریخ جهان می دانند.
این کلام شما مساوی با انکار تمدن اسلامی در تاریخ است.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد مهدی
ببینید قبل از اینکه بخواهم بحث محتوایی کنم باید این رو بگم که اینکه تمام کتب تاریخی و تحلیلی وجود تمدن اسلامی را پذیرفته باشند و حتی به آن شهادت عن حس! دهند، چیزی نیست که در فضای بحث علمی بخواهیم به آن متسک شویم.
همانطور که گفتم خیلی مهم است که تمدن را چه تفسیر کنیم و چه قدر به تمدن اسلامی آشنایی داشته باشیم.
بله کتب تاریخی حکومت عمر را هم جزء حکومت اسلامی می شمارند و نه کتب تاریخی که شاید بعضی از علمای حاضر شیعه! اما این از روی ندانستن و نا آگاهی است.
اگر تمدن را تنها کشور گشایی و گسترش مرز بدانیم که یک هسته ی مدیریتی بر همه ی آن حاکم است، آن وقت این حرف مقام معظم رهبری فهم نمی شود که فرمودند «تمدن نوین اسلامی در راه است» اما این تعریف که بعضی آقایان و تاریخ نویسان از تمدن می کنند، به تعریف کشور یا سلسله بیشتر شبیه است!

تمدن از نگاه ما یعنی یک نوع نگرش خاص به زندگی که در تمام سطوح زندگی یک جامعه جریان پیدا می کند به طوری که نوع زندگی آنان را به طرز قابل توجهی (البته در تعریف علمی، این لفظ مبهم معیار های خاص خود را دارد که فعلا اغماض می کنیم) در یک جهت خاص هدایت می کند.
با این بیان می توان ادعا کرد که تا قبل از اسلام هیچ تمدنی در هیچ نقطه ی دنیا نه درجبهه حق و نه در جبهه ی باطل ظهور نکرده است. یکی از لوازم مهم و اساسی ایجاد تمدن، مشارک همه گانی در جهت خاص است که تا قبل از اسلام تا کنون محقق نشده است.

حال از زمان اسلام، که پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و علی اهل بیته) دین اسلام را بر بشریت نازل کردند شروع به زمینه سازی کردند و ایشان سنگ بنای اولیه ی این تمدن را گذاشتند که توسط بعضی ملعونین چرخه ی این حرکت باز ایستاد و بعد از آنهم امیر المؤمنین در حکومتشان این گونه نبود که بگوییم تمدن اسلامی بر پا شده است. بلکه ایشان تنها سنگ دیگری را نهادند، ... و خود اهل بیت علیهم السلام بار ها گفته اند که حکومت ما به دست قائم ما برافراشته خواهد شد و تازه آن زمان است که تمدن اسلامی شکل می گیرد، شیطان گردن زده می شود و طبق بعضی از روایات جلوه ی نازله ای از بهشت بر جهانیان جلوه گر خواهدشد.
البته بغفول عنه نماند که ما معتقدیم تمام حرکت های انبیاء در طول تاریخ و حتی ائمه ی معصومین در این جهت بوده است یعنی برپایی تمدن اسلامی و حکومت اللهی تا معصومین در زمین خلیفة اللهی کنند و وعده ی خدا محقق شود.

حال حرکتی که در جبهه ی باطل می بینیم که به دست شیطان شکل می گیرد دقیقا مقابل این حرکت انبیاء است. یعنی ایجاد یک تمدن کفر آمیز مادی که تمام شؤون زندگی انسانی را در بر گیرد و او را غرق در کفر و گناه کند. تمام فعالیت های شیطان در طول تاریخ با ایجاد حکومت هایی که بشر را ترقیب می کرد به جای ولایت پیامبران اللهی خود بر زمین حکومت کند در همین جهت اند.

البته این جبهه ی حق و باطل به صورت حقیقتی مشکک در طول تاریخ کشیده شده اند.

جبهه ی باطل تمدن سازی خود را با ایجاد مشارکت مردم در حکومت داری در آغاز رنسانس شروع کرد. در دوران رنسانس پس از اینکه شیطان کلیساها را به شدت در ظلم و فسق غرق کرد و انها را اسیر تحریفات کرد، سپس مردم را علیه حقیقت دین! شورانید و مردم با کنار زدن کلیساها و ایجاد حکومت هایی که قشر بازرگانان تشکیل می دادند حکومت دین را به کلی کنار زدند و این یعنی زدودن دین ازعرصه ی زندگی اجتماعی و سکولار شدن که این قدم اول تمدن کفر آمیز مدرنیته در آن عرصه بود که نباید از تأثیر بسزای فلاسفه و لائیک های قدیس نما و همچنین دانشمندانی که آرمان شهر و اتوپیا برای مردم می نوشتند غافل ماند.
بالاخره این حرکت در رنسانس سبب شد تا بشر حقیقتا بیشتر دنیایی شود لذا باب متافیزیک کم کم توسط فلسفه ای چون دکارت و دانشمندانی چون گالیله بسته می شود، بشر خود اتکا می شود و پی میبرد! که اصلا دنیا برای او خلق شده و اصلا او محور طبیعیت است نه خدا یا طبیعت، لهذا در پی این می افتد که طبیعت را به کنترل خویش در آورد و این در اثار دکارت، بیکن ، اسپینوزا و تمام ارمانشهر نویسان مشهود است ( می توانید به کتاب فلسفه علم نیکولاس کاپالدی و سیر حکمت در اروپا محمدعلی فروغی مراجعه کنید) و به همین دلیل است که در اروپا نا گهان جهش علمی ای به وجود می آید، این جهش علمی نه از آن روست که بعضی با ساده لوحی می گویند اروپاییان به شرق و آسیا آمده و علوم ما را گرفتند و بردند Big GrinHuh بلکه از آن رو بود که بشر به این فکر فرورفته بود که باید که آرمان شهر خود جامه ی عمل بپوشاند لذا به سراق کشف قواعدی رفت که بتواند نحوه ی کنترل طبیعت را به او بیاموزد و چون منطق ارسطو را برای اینکار ناکارآمد دید آن را کنار گذاشته و به سمت استقراء گرایی و تجربه رفت که این روش علمی خود رفته رفته به ابطال گرایی تبدیل گشت، بحث دقیق تر شد به معرفت شناسی کشید، علوم واقع نمایی خود را از دست دادند (چرا که نیازی به آن نبود) بلکه چیزی که مهم بود تنها کارآمدی و کنترل طبیعت به میل انسان بود که از این رو بعد از عبور از پوزیتیویست به نسبیت گرایی، ابزار گرایی روی آورد و اکنون با نظریه ی فایرابند فعلا آرام نشسته است.
آری در تمدن مدرن غرب، علم برای علم معنا نداشت، بلکه علم حلقه ی گمشده ای بود بین انقلاب سیاسی رنسانس و آرمان شهر غرب، و علم تنها ابزار کنترل و هدایت جامعه! و طبیعت! بود برای رسیدن به این خواسته ی شیطانی. از این رو علوم موسوم به انسانی برای کنترل بشر هم عرض علوم طبیعی برای کنترل طبیعت و ایجاد تکنولوژی متناسب با زندگی مادی و سکولار حر کت می کردند، بده بستون داشتند و ثمره ی این رویکرد به زندگی اکنون تمدن مدرنیته ی غرب است که فوج فوج بشر را دارد از دین دور و از خدا بی نیاز می نمایاند و مردم را به جهنم می کشاند.

حال هیچ گاه این تمدن مدرنیته هیچ گاه نخواهد توانست در مقابل حکومت الهی بقیة الله عرض اندامی کند لیکن ما معتقدیم این حرکتی است شیطانی که می توان مدعی شد در هیچ برهه ای از تاریخ شیطان چنین شیطنیتی نکرده است. و حضرت با آمدنش تمام بین بساط را برچیده خواهد کرد و طبق روایات شیطان را گردن خواهد زد.

حال اینجانب انقلاب اسلامی را نقطه مقابل حرکت رنسانس می دانم که باید در جامعه ی خود در حد وسع خود تمدن اسلامی ایجاد کنیم-این تمدن البته آن تمدن حضرت نخواهد بود- و با ایجاد یک جامعه ی اسلامی بتوانیم نقش خود را در دوران انتظار ایفاء کنیم.

جمع بندی
تنها تمدن شکل گرفته تا کنون تمدن مدرنیته است که شیطان از همان ابتدا برای آن نقشه کشیده بود هر چند دلیل اصلی او از اینکار انحراف بشر است.
نه تنها اسلام که همه ی انبیاء در تلاش برای ایجاد حکومت اللهی تلاش می کردند لیکن تشکیل حقیقی آن به دست قائم آل محمد است.
وظیفه ی انقلاب اسلامی تشکیل حکومت اسلامی و اینجاد تمدن نازله ی اسلامی برای مقابله با مدرنیته است تا ایجاد پایگاهی کند که سازنده یاران حضرت باشد

نتیجه اخلاقی!
این تکنولوژی موجود کفر آمیز است و برای تحقق تمدن اسلامی و آینده ی انقلاب نیاز به تولید علوم جدید و در نتیجه ی تکنولوژی جدید است
و آخر دعوانا إن الحمد لله رب العالمین
پاسخ
 سپاس شده توسط سلمان
فکر میکنم برای اینکه روی هوا حرف نزنیم و از اونجا که قراره با اصطلاح شناخته شده صحبت کنیم چون نمیخوایم خودمون یه علم جدید پایه گذاری کنیم بنابراین فکر میکنم الان بهترین راه اینه که شما تعریف خودتون از تمدن را مستند کنید.
یعنی بفرمایید بر چه پایه ای این تعریف را ارائه می کنید و یا قبل از شما چه کسانی این تعریف را ارائه کرده اند. فقط لطف کنید دقیق و مستند باشد.
پاسخ
سلام علیکم
این تعریف از تمدن رو تا به حال کسی ارائه نکرده چرا که اولا لفظ تمدن با این ارتکازی که امروز در ذهن ما دارد، تا 500 - 600 سال پیش که اصلا نبوده است و اگر به کتب لغت عربی بروید اصلا چنین مشتقی را به این معنا نمی یابید مگر در المنجد الابجدی که آن را به معنای خوی شهر نشینی معنا کرده است. المنجد هم که میدانید کتاب لغت معاصر است تقریبا.
تا آنجا که من اطلاع دارم و از سخنان دیگران استفاده کرده ام لفظ تمدن ابتدا در ترجمه های کتب اروپاییان در ترجمه ی لفظ civis به معنای شهر نشینی به کار برده شد.
تعریفی که من از تمدن می کنم، تعریفی است نو که با توجه به یک سری مبانی ای و نوع نگاه هایی غیر معمول بدست آمده است لذا فعلا منبعی جز خودم را نمی توانم معرفی کنم!Smile

اما حالا بهتر است شما تعریف خود را از تمدن بیان کنید و اگر می خواهید مستندش هم بکنید تا بعدا بحث علمی خود را روی این متمرکز کنیم که کدام تعریف درست تر است و به نظر ام بحث علمی اینگونه شکل می گیرد.
[البته این جانب واقفم که اگر قرار بود تنها تاریخی بحث کنیم و این اصطلاح را در نسبت دادن به دیگران به کار بریم یقینا مستند کردن معنای آن الزامی بود لیکن به نظر می رسد ما در اینجا قصد داریم حاصل تحقیقات و اندیشه های علمی خود را بیان کنیم و با چکش کاری دیگران اشتباهات خود را بفهمم!]

از این رو بهتر است اکنون شما تعریف خود را از تمدن بیان کنید و سپس با توجه به تعریف و پایبندی به مبنا تحلیلی حول تمدن از تاریخ اسلام تا ظهور بدهید.
پاسخ
 سپاس شده توسط سلمان

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان