امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میکونوس
#1
در شهریور ماه سال1371در شهر برلین حادثه ای رخ داد که حوادث زیادی را در پی داشت .

صادق شرفکندی دبیر کل حزب منحله سوسیال دموکرات کردستان ایران برای شرکت در کنگره جهانی احزاب سوسیالیست و سوسیال دموکرات از تاریخ 23 تا 26 شهریور ماه سال 1371 به آلمان سفر کرد .

در ساعت 9 شب 26 شهریور ماه صادق شرفکندی در پاتوق ایرانیان مقیم آلمان با چند تن از مخالفان جمهوری اسلامی قرار ملاقات داشت . این پاتوق همان رستوران معروف میکنوس متعلق به عزیزغفاری بود.

قرار بود این جلسه با حضور 20 نفر آغاز شود که تنها 6 نفر شرکت کردند و دو نفر هم به صورت اتفاقی در رستوران حاضر بودند.

در حدود ساعت 22:50 سه نفر مسلح وارد رستوران شدند و همه افراد حاضر در رستوران را به گلوله بستند و از آن 6نفر که دور یک میز بودند صادق شرفکندی و همایون اردلان و فلاح عبدلی و نوری دهکردی در جا کشته می شوند و عزیز غفاری زخمی می شود و نفر آخر هم جان سالم به در می برد.

حدود 5 سال بعد دادگاه افراد متهم تشکیل شد و عده ای به حبس ابد و عده هم تبرئه شدند.درجریان دادگاه بررسی این جنایت که چندین سال به طول انجامید، با صحنه‌‌‌‌گردانی آمریکا و صهیونیست‌ها و شهادت‌های ساختگی نیروهای اپوزیسیون و سلطنت‌طلبان خارج نشین، به گونه‌ای پیش رفت که دادگاه، اتهاماتی را متوجه مقامات جمهوری اسلامی ساخت و بر ضد بعضی از آنها احکامی نیز صادر کرد.

10فروردین سال 1376 دادگستری آلمان علی فلاحیان وزیر اطلاعات دولت آقای هاشمی وعلی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه دولت آقای هاشمی و محسن رضایی(فرمانده اسبق سپاه) را بدون هیچ گونه سند و مدرکی متهم کرد.

دولت آلمان حتی به حضرت آیت ا... خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی هم اتهاماتی را وارد کرد.

بعد از این اقدام وقیحانه دولت آلمان، جمهوری اسلامی سفیر خود را از کشور آلمان فرا خواند و دولت آلمان هم سفیر خود را فراخواند و هر دو کشور دیپلمات های یکدیگر را اخراج کردند .در ادامه این درگیری دیپلماتیک، اتحادیه اروپا به طرفداری از کشور آلمان وارد عمل شد و در اقدامی نسنجیده تمامی سفرای خود را از ایران فراخواند تا به حساب خود ایران را در تنگنای سیاسی و خطر منزوی شدن در صحنه ی بین الملل قرار دهد.

پس از این اتفاقات موج عظیمی از اعتراضات مردمی در ایران به راه افتاد و بسیاری از دانشجویان مقابل سفارت آلمان تجمع کردند و عده ای از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی با وضع وخیمی که داشتند در مقابل سفارت آلمان حضور پیدا کردند و اعتراض خود را نسبت به استفاده عراق از بمب های شیمیایی آلمان در جنگ تحمیلی ابراز کردندو حتی در حج هم راهپیمایی بر ضد دادگاه میکونوس صورت گرفت و دیپلماسی ایران با رهنودهای رهبر فرزانه انقلاب به دیپلماسی فعال و تهاجمی تبدیل شد.

چند هفته بعد، در حالی‌که کشورهای اروپایی متوجه اشتباه استراتژیک خود شده بودند، درخواست بازگشت سفرایشان به تهران را مطرح کردند که دولت جمهوری اسلامی با این کار مخالفت کرد..

این بحران سیاسی ایران و اروپا حدود 6ماه به طول انجامید سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، سفرای کشورهای اروپایی بدون حضور آلمان، به سفارت‌خانه‌هایشان در تهران بازگشتند. سفیر آلمان چندی بعد به تهران بازگشت..

[عکس: amir1453.jpg]

[عکس: amir1446.jpg]

[عکس: amir1452.jpg]

[عکس: amir1439.jpg]

[عکس: amir1447.jpg]

منبع: جنگ نرم
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان