امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظر صریح شهید مطهری درباره شریعتی
آنچه در زیر می آید و بی‌نیاز از هر توضیحی است، تصویر دستخط استاد شهید آیت الله مطهری است که در حاشیه یکی از صفحات کتاب اسلام شناسی شریعتی نوشته شده است و نظر صریح شهید مطهری را نسبت به افکار و آثار شریعتی نشان می دهد. این سند، دلیل روشنی است بر آنکه صحبت های دهه چهل شهید مطهری راجع به شریعتی را (درحالیکه شریعتی هنوز به حسینیه ارشاد نیامده بود و افکارش را به تمامه عرضه ننموده بود) نباید با نظرات بعدی و آخری شهید مطهری (که نظر اصلی ایشان محسوب می شود و این نوشته نمونه ای از همان نظرات اصلی است) اشتباه گرفت:

[عکس: 24045.jpg]

[عکس: 24046.jpg]
[متن دستخط شهید مطهری: این جزوه مانند اغلب نوشته های نویسنده، از نظر ادبی و هنری اعلی است و از نظر علمی متوسط است و از نظر فلسفی کمتر از متوسط و از نظر دینی و اسلامی صفر است.]

(منبع تصویر: کتاب شهید مطهری و روشنفکران، انتشارات صدرا، چاپ نهم، صفحه 34)
پاسخ
البته اگرچه دکتر شریعتی اسلامی را قائل بود که به درستی و کامل نمی شناخت و برخی سخنانش خصوصا نقدهای دینیش جای این ایرادات را دارد ، اما همانطور که مقام معظم رهبری در مورد او فرمودند « او در میان دوستانش هم مظلوم بود» به جای اینکه محاسنش را اعم از همراه کردن جوانان و طیف دانشگاهی با انقلاب و یا نقد پذیر بودنش آنچنان که آقای حکیمی می فرمود او به من سپرده بود که مطالبش را نقد کنم . به جای اینکه اینها را مطرح کنند اشتباهات و ملی گرایی وی را به عنوان محاسنش نقل می کردند.
در هر صورت خدا از تقصیراتش بگذرد و رحمتش کند که به انقلاب هم بسیار خدمت کرد و تفکرات والایی هم داشت.
پاسخ
همانطور که مقام معظم رهبری در مورد او فرمودند « او در میان دوستانش هم مظلوم بود»
پاسخ
البته مطمئنا هر نظری جای نقد دارد. من نظر شهید مطهری در مورد ایشان را بیشتر قبول دارم. یعنی به نظرم ایشان به اسلام خدمتی نکرده است.
پاسخ
(21-ارديبهشت-1390، 00:16 )Reyhan نوشته: البته مطمئنا هر نظری جای نقد دارد. من نظر شهید مطهری در مورد ایشان را بیشتر قبول دارم. یعنی به نظرم ایشان به اسلام خدمتی نکرده است.
وقتی در راه اسلام مطالب خوبی هم نوشته و به انقلاب اسلامی هم خدمت کرده چطور می توان گفت به اسلام هیچ خدمتی نداشته ؟!! البته ضربه هم داشته ولی خدمتش هم جای خود، ضربه اش هم جای خود.
پاسخ
خوب مشکل اینجاست که به نظر من ایشان در مورد اسلام مطالب خوبی ننوشته یعنی اگر نوشته در همان نوشته اون قدر مطالب ضربه زننده داشته که اون نوشته ضربه به اسلام زده نه خدمت.
به یه عبارت دیگه سوال من از شما اینه که کسی که خدمت می کنه یعنی باید یه جایی کار رو پیش برده باشه. اگه شریعتی نبود و آثار اون نبود وضعیت الان ما بهتر بود یا بدتر؟ جلوتر بودیم یا عقب تر؟
پاسخ
به نظر من عقب تر نبودیم
هذا اولا
و ثانیا قرار نیست شریعتی خیلی هم بزرگ باشه که حتما ما رو جلو تر برده باشه
که اگر خط کش این باشه چیزی باقی نمی مانه
مسلما توهم مطهری بودن او هم نیست
در حد خودش و با ادبیاتی که داشت به جای این که شاملو باشد، خدمتی هم کرد
هذا ما ببالی
پاسخ
ولی به نظر من در حد خودش و با ادبیاتی که داشت و با افکاری که داشت به جای اینکه یک جلال آل احمد باشد خیانت هم کرد.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان