امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بنیان مرصوص
#1
جوانی طلبه، جوانی نجیبی است. نوآوری جوان، گستاخی جوان، ابتکار جوان، بسیاری از قیود را نپذیرفتن - که در روحیه جوان هست - در طلبه هست و همه اینها مثبت است اما قید دین، قید پایبندی به ضوابط که در طلبه هست، آن روحیات قبلی را تکمیل می کند. اگر آن خصوصیات جوانی، تنها باشد به گستاخی های بیجا و بعضی از حوادثی که در طول زمان ها، انسان در دانشگاه ها و غیر دانشگاه ها مشاهده کرده است و حتی گاهی اوقات به انحراف ها، منتهی خواهد شد. اما وقتی با تدین و احترام به بزرگتر همراه شد - که این، در حوزه علمیه، یک سنت است سنت احترام به بزرگترها، احترام به استاد، احترام به پیشکسوت آن کسی که از ما جلوتر است و زودتر از ما درس را شروع کرده و روزهای تحصیلی را یکی پس از دیگری گذرانده است - یک جوانی نجیب و توام با صلاحی را در حوزه به وجود می آورد. این جوانی نباید تبدیل به پیری بشود. ( مقام معظم رهبری در دیدار با مجمع نمایندگان طلاب قم، 1369/11/4)
ما باید این طلبه ای را که نظام و کشور به او امید بسته اند، به صورت بنیان مرصوصی آماده اش کنیم تا آن روزی که بزرگ می شود - حالا یا مدرس می شود، یا مرجع می شود، یا مبلغ می شود، یا خارج می رود، یا یک مسئول دولتی می شود - لنگ نزد. ( مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجله حوزه 1370/11/28)
فضلای جوان که الان بحمد الله در حوزه، طبقه بزرگی را تشکیل می دهند، روح کار، بایستی در اینها زنده بشود. کسانی که مخاطبان ما هستند، باید روح کار را در آنها زنده کنند. ( در دیدار با علما و روحانیون یزد 1363/8/29)

پاسخ
#2
کاش این جمله ایشان در حوزه فهمیده میشد:
نوآوری جوان، گستاخی جوان، ابتکار جوان، بسیاری از قیود را نپذیرفتن - که در روحیه جوان هست - در طلبه هست و همه اینها مثبت است اما قید دین، قید پایبندی به ضوابط که در طلبه هست، آن روحیات قبلی را تکمیل می کند
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان