• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محدوده ی شریعت
#1
Rainbow 
بسم الله الرحمن الرحیم
محدوده ی شریعت
این بحث یکی از مباحث برون دینی است، شاید مرتبط با فلسفه ی فقه در منظر احکام و قواعد فقهی نیز بگردد که البته مسلما باز بحثی فقهی نخواهد بود. لکن چون سرفصلی مطابق نیافتم و جایی برای این بحث نداشتم ناچار در همین بخش متعرض آن شدم.
البته بی مناسبت هم با فقه نیست چرا که آنچه مورد نظر بنده است بحث پیرامون نظامهای مختلف حقوقی ، اقتصادی و سیاسی است که همگی تا با حوزه ی فقه ارتباطی وثیق دارند. آنچه مسلم است اسلام عزیز در پس ایدئولوژی خود نظام ارزشی کاملی در اختیار بندگان قرار می دهد ولی جای این بحث بسیار باز است که در حوزه ی این نظامات اسلام چه میزان وارد شده است؟
برخی نظیر موسوی خوئینی ها و مرعشی ها معتقدند اسلام نظام اقتصادی و سیاسی ندارد و در نظام حقوقی هم سرفصل هایی را تعیین کرده و بقیه جزء منطقه الفراغ هاست!
برخی نظیر استاد یوسفی هم تا حدود زیادی در کتاب نظام اقتصاد علوی تلاش کرده اند تا نظام مورد نظر اسلامی را در حیطه ی اقتصاد کشف نمایند.
البته این بحث سرآغاز مشارکت شما دوستان روحانی است تا با فکر و اندیشه و استدلال بحث کنید که آیا اسلام در این حیطه ها وارد شده یا طراحی خاصی در این مسائل نداشته و فقط به مصالح و مفاسد کلی بسنده نموده و ما می بایست در حیطه ای که این نظامات با آن رهنمودها تعارض یافت ، راه دیگری بیابیم؟
به دیگر سخن: (البته پس از تعریف نظام حقوقی و اقتصادی و سیاسی) می بایست این سوال پاسخ داده شود که آیا اسلام در هر یک از این حیطه ها نظام خاصی (الگویی منسجم و با قواعدی عملی ) در نظر دارد یا صرفا رهنمودهایی کلی دارد و در واقع همه ی این حیطه ها به بناء عقلاء واگذار می شوند و اگر با محرمات بیان شده تنافی نداشته باشند اسلامی اند یا به عبارت دیگر مخالفتی با اسلام ندارند و دین هم در این مورد متعرض نشده و کاری به برنامه ی اقتصادی یا سیاسی و حقوقی انسانها و روابط میان خود و قراردادهای خود ندارد؟
همانطور که می دانید هر یک از این سخنان ادله ی خاص خود را می طلبد و امیدوارم از این پس بحث در خوری برای این بخش با مشارکت همه ی دوستان داشته باشیم.
البته دانشجویانی هم که در این زمینه فکر و استدلال دارند می توانند بحث کنند.
آفــلایــن
  پاسخ
#2
من هم امیدوارم همه دوستان در بحث شرکت کنند.
آفــلایــن
  پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نیرو گرفته از : My Bulletin Board | © 1380-1399
با پارسی سازی : مای بی بی ایران - Ver 5.6
طراحی قالب : delay
ترجمه و اصلاح پوسته : motorola30