امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انکار ولایت و امامت امیر المومنین علیه السلام در روزنامه بهار
#31
علی مطهری عضو هیئت نظارت بر مطبوعات در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، درباره مقاله روزنامه بهار که با انتقاداتی از سوی صاحب‌نظران مواجه شده است، تصریح کرد: این مقاله اصل امامت به معنی حکومت و رهبری سیاسی را نفی کرده و آن را به معنی ولایت و رهبری معنوی دانسته است.

مطهری با بیان اینکه این مقاله وجود نصوص قرآنی و روایی درباره امامت و جانشینی بلافصل علی علیه السلام برای پیامبر اسلام را نیز رد کرده است، اظهار داشت: کلمه «مولا» در حدیث غدیر را به معنی دوست گرفته است و حکومت بعد از پیامبر (ص) را انتخابی دانسته نه انتصابی ،یعنی همان نظریه اهل سنت.

این نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه این مقاله در مجموع مقاله خوبی نبود، آن هم به شکل سرمقاله، افزود: یک وقت هست که این مباحث همراه پاسخ آن در یک نشریه تخصصی مطرح می‌شود که این اشکالی ندارد چون بحث علمی برای اهل فن است اما در روزنامه آن هم صفحه اول و دوم این‌گونه مطالب را درج کردن کار صحیحی نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته این مقاله از نظر علمی قوی نیست و پاسخ‌های روشنی دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
پاسخ
#32
به گزارش مشرق، در حالی که گردانندگان «روزنامه بهار» متعاقب چاپ یک سرمقاله توهین آمیز علیه ماهیت امامت امامان شیعه و «امام علی» (ع) در آستانه «عید غدیر»، ترجیح داده بودند موقّتاً انتشار روزنامه را متوقّف کنند؛ در نهایت امروز خبر توقیف این روزنامه از سوی «هیئت نظارت بر مطبوعات» رسانه‌ای شد. هر چند این خبر تا حدود کمی توانست جراحات ناشی از اهانت به جایگاه امامت در جامعه اسلامی را التیام بخشد امّا گویا رسانه‌های غربی و بخصوص صهیونیست‌ها از این مسئله ناراضی هستند.

امروز بلافاصله بعد از انتشار خبر توقیف «روزنامه بهار»، «پایگاه مجازی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت» در مطلبی به تقبیح این اقدام ایران پرداخت. این مطلب که به نقل از «خبرگزاری آسوشیتدپرس» آمریکا منتشر شده بود، عنوان می‌کند که در ایران، فقط به خاطر فرض اینکه مطلبی توهین علیه ارزش‌های اسلامی بوده است؛ مطبوعات را تعطیل می‌کنند.

«یدیعوت آحارونوت» در خبری با تیتر: "ایران یک روزنامه را به خاطر نقل مقاله ضدّاسلامی، تعطیل کرد"، می نویسد: «ایران یک روزنامه رفُرمیست (اصلاح‌طلب) را به‌خاطر مقاله‌ای که گفته می‌شود، ارزش های اسلامی را زیر سؤال برده، تعطیل کرد. تلویزیون دولتی ایران، روز دوشنبه گزارش داد که هیئت نظارت بر مطبوعات، انتشار «روزنامه بهار» را ممنوع کرده است. این عمل با استناد به قانونی صورت گرفته که اجازه می‌دهد، رسانه‌ها به‌خاطر مقالاتی که از آنها تلقّی (فرض)؛ نقض ارزش‌های اسلامی یا توهین به اسلام می شود؛ بسته شوند. «بهار» روز چهارشنبه، سرمقاله‌ای را منتشر کرده بود که در آن نسبت به جانشین منصوب «محمّد پیامبر»(ص) شک و تردید شد؛ بیانی که در تضادّ با عقاید مسلمانان شیعه است. هفته گذشته، سردبیران «بهار» بطور موقّت انتشار را برای دو هفته تعطیل کردند، به این احتمال که از توقیف ممانعت به عمل آورند..».

با این حال، این روزنامه صهیونیستی به این مسئله اشاره‌ای نکرده است که در اروپا و آمریکا، صرف انجام پژوهش درباره "افسانه هولوکاست"، محقّقان به جرم تاریخ پژوهی متحمّل جریمه و زندان می‌شوند.

این بار نخست نیست که روزنامه‌های منتسب به اصلاحات با مقاله‌های دگراندیشانه و هتّاکانه، شرایطی فراهم می‌آورند که دشمنان «جمهوری اسلامی» بتوانند نسبت به ادّعای نقض آزادی بیان در ایران؛ بهانه بگیرد. اخیراً طیّ هفته‌های گذشته برخی اندیشکده‌ها و رسانه‌های آمریکایی، پیشنهاد کرده بودند برای گرفتن امتیازهای بیشتر از دولت ایران، باید "ادّعاهای حقوق بشری" و مسائل منطقه‌ای در مذاکرات هسته‌ای؛ گنجانده شود. با این حال، برخی تحلیل‌گران معتقدند که اقدام مشکوک «روزنامه بهار»، ممکن است یک پروژه طرّاحی‌شده باشد که در آینده نزدیک احتمال امتداد آن از طرق دیگر هست.
پاسخ
#33
آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به چاپ مقاله توهین‌آمیز در یکی از روزنامه‌ها اظهار داشت: در یکی از روزنامه‌ها حملات شدید، کم‌سابقه و یا بی‌سابقه به عقاید شیعه شده و مباحث زشتی درباره ولایت امیرالمومنین (ع) مطرح شده است.
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که ملت ما به علی (ع) عشق می‌ورزند و به نام علی (ع) افتخار می‌کنند، تاکید کرد: نویسنده گستاخ در این روزنامه حرف‌های بسیار زشتی نوشته بود، روزنامه توقیف شده است ولی نباید به این هم قناعت شود.
وی عنوان کرد: ما با سرمایه اعتقاد مذهبی آمده‌ایم و با سرمایه اعتقاد مذهبی باقی می‌مانیم بدون آن دشمن بر ما مسلط می‌شود و دشمن روزی شاد می‌شود که جوانان ما اعتقاد مذهبی نداشته باشند.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: اگر اعتقادات مذهبی از جامعه گرفته شود دیگر کسی به جبهه نمی‌رود و فرهنگ شهادت از بین می‌رود. برخی‌ها فکر نکنند که دولت جدید آمده و آزادی است و هر کسی هر کاری می‌خواهد بکند و هرچه خواست بنویسند؛ باید به این مسئله جداً توجه داشته باشند.
وی گفت: حتی اگر کسی که لامذهب و مادی‌گرا است ولی به این مملکت علاقه دارد باید این عقاید را تقویت کند تا مملکت حفظ شود.
استاد حوزه علمیه قم گفت: در همه کشورها آتش روشن است ولی ایران در سایه اعتقادات مذهبی دارای امنیت است ولی اگر اعتقادات مذهبی از کشور گرفته شود امنیت آن نیز از بین می‌رود.
وی تصریح کرد: امیدواریم که خداوند به همه نهادها، رسانه‌ها، افراد هوشیاری کامل دهد و مراقب باشیم که در این شرایط دست‌های آلوده مقدسات مذهبی مردم را خدشه‌دار نکنند.

منبع:‌ شبکه اطلاع رسانی دانا
پاسخ
#34
مدیرمسوول روزنامه‌ی بهار صبح امروز درپی احضار به دادسرای رسانه بازداشت شد.

به گزارش ایسنا معصومه شهریاری همسر سعید پورعزیزی ، درباره‌ی جزییات این بازداشت، اظهار کرد: «صبح روز پنج‌شنبه (نهم آبان‌ماه) احضاریه‌ی دادسرا براساس شکایت مدعی‌العموم به دفتر روزنامه‌ی بهار فرستاده شد. هر کسی می‌داند که روز پنج‌شنبه کادر اداری همه‌ی روزنامه‌ها تعطیل است، بنابراین احضاریه به‌دست آقای پورعزیزی نرسید.»

او ادامه داد: «صبح امروز (شنبه، 11 آبان‌ماه) آقای پورعزیزی بدون اطلاع از رسیدن چنین احضاریه‌ای به دفتر روزنامه رفت و درپی تماس تلفنی که ساعت 11 صبح با او گرفتند، به دادسرا احضار شد. پس از رفتن به دادسرا، بدون اطلاع دادن به کسی، او بازداشت شد.»

شهریاری گفت: «آقای پورعزیزی با پیغامی به ما اطلاع داد که برای آزاد شدن به وثیقه نیاز است؛ اما درباره‌ی مبلغ وثیقه هیچ اطلاعی به ما داده نشد. از آنجا که ما هیچ وثیقه‌ی شخصی نداشتیم، تهیه کردن وثیقه تا حدود ساعت 12 و 30 دقیقه طول کشید و پس از بردن وثیقه به دادسرا، ساعت 15 به ما اطلاع دادند که وثیقه باید ارزیابی شود.»

او با تأکید بر این‌که ارزیابی میزان وثیقه به زمان بیشتری نیاز داشت، افزود: «از نظر من، نیت بر بازداشت او بود، چون تا کنون مبلغ وثیقه که باید برای آقای پورعزیزی گذاشته شود، مشخص نشده است و هنوز هیچ اطلاعی از مبلغ وثیقه نداریم و درپی ارزیابی نشدن مبلغ وثیقه، در ساعت کاری امروز، همسرم به زندان اوین برده شد.»

شهریاری افزود: نگرانی ما از این است که فردا وثیقه ارزیابی شود و سپس به ما اعلام کنند که مبلغ وثیقه کافی نیست و آقای پورعزیزی مدت زمان بیشتری در بازداشت بماند.

روزنامه‌ی «بهار» اول آبان‌ماه مقاله‌ای را با عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی و یا الگوی ایمانی؟» منتشر کرد و سپس به‌دلیل برخی مطالب آن مقاله، مسوولان این روزنامه با انتشار یک نامه در تاریخ چهارم آبان‌ماه، از توقف خودخواسته‌ی انتشار «بهار» خبر دادند؛ اما این روزنامه، ششم آبان‌ماه با حکم هیأت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

منبع: تابناک
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان