• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درآمدهاي غير كسبي بنا به نظر آيةالله سيستاني و رهبري
#1
مسأله 2 ـ درآمدهاي غير كسبي
*آية الله سيستاني: اگر فرد از غير كسب مالی بدست آورد به جز مواردی كه در مسائل بعد استثناء می‏شود، در صورتی که در هزينه‌های سال مصرف نشود و در انتهای سال خمسی زياد بيايد، باید خمس آن را بدهد مثل هديه، بخشش، جايزه، پاداشی كه به انسان اعطاء می¬شود يا مالی كه به واسطه وصيّت به او منتقل شده است که چنانچه از مخارج سالش زياد بيايد، خمس آن را بايد بدهد. (فتاوي جديد معظم له در توضيح المسايل جامع)
درآمدهاي غير كسبي كه خمس به آن تعلق نمي گيرد: مهریه¬ای را كه زن می‏گيرد و مالی را كه مرد، عوض طلاق خلع می‏گيرد و همچنين ديه شرعی كه دريافت می‏شود چه ديه عضو باشد مانند‌ ديه¬ای‌كه از بابت شكستن دست يا پا دريافت می¬شود و چه ديه نفس (ديه قتل) باشد،خمس ندارد. ارث، وقف، جهيزيه، ساخت تدريجي مسكن با شرايطي خمس ندارد. براي آگاهي از آن شرايط به رساله جديد معظم له (توضيح المسايل جامع) مراجعه نماييد.
*رهبري:
مسأله 851: هبه و هديه خمس ندارد، هر چند احوط اين است كه اگر از مخارج سال زياد بيايد، خمس آن پرداخت شود. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله 852: خمس درجايزه‏هايي كه توسط بانكهاوصندوق‏هاى قرض الحسنه به افرادپرداخت مى‏شودو هديه‏ها واجب نيست. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله 853: چيزى كه بنياد شهيد به خانواده‏هاى عزيز شهدا هديه مى‏كند، خمس ندارد. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله 862: در عدم وجوب خمس مهريه فرقى بين مهريه مدت دار و بدون مدت و بين پول نقد و كالا وجود ندارد. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله 1027: حقوق شرعى كه از طرف مراجع به طلّاب محترمى اهدا مى‏شود كه مشغول تحصيل در حوزه‏هاى علوم دينى هستند، خمس ندارد، ولى ساير درآمدهائى كه از راه تبليغ و كار دارند، اگر تا سر سال خمسى باقى بماند، خمس آن واجب است. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله 1030: خانه‏اى كه از شهريه حوزه علميه و كمك افراد خيّر و حقوق شرعى ديگر و قرض خريدارى شده، پول فروش آن خمس ندارد. (اجوبة الاستفتائات)
مسأله637: مالى که از طريق وقف به موقوف‌عليه مى‌رسد، مشمول وجوب خمس نيست، گرچه احوط است. (استفتائات سايت)
مسأله642: مهريه، ارث، هديه، عيدى و پاداش، خمس ندارد. (استفتائات سايت)
مسأله596: در مال موروث و موهوب و امثال آن اگر آن را سرمايه قرار داده باشد، ارتفاع قيمت سوقيه‌اش پس از فروش، بنا بر احتياط بايد خمس داده شود.
مسأله563: ارث خمس ندارد، مگر يقين حاصل شود كه خمس به آن تعلق گرفته و پرداخت نشده است.(استفتائات سايت)
مسأله560: مبلغ بازخريدِ خدمت خمس ندارد هرچند سال بر آن بگذرد. (استفتائات سايت)
مسأله 564: خواهشمند است در مورد تعلق و يا عدم تعلق خمس به مقررى تحصيلى دانشجويان بورسيه خارج از كشور كه تنها درآمد زندگيشان از اين راه تأمين مى‏شود، حكم شرعى رابيان فرماييد.
ج) كمك هزينه تحصيلى خمس ندارد، مگر اينكه شخص استخدام شده و در قبال تحصيل، حقوق دريافت نمايد (استفتائات سايت)
مسأله 624: آيا به بن کارمندى و يا به اجناسى که از طريق بن کارمندى خريدارى مى‌شود خمس تعلق مى‌گيرد؟
ج) هديه و بخشش خمس ندارد. (استفتائات سايت)
مسأله 625: به اجناسى که از کوپن شهرى تهيه مى‌شود چطور؟
ج) اجناسى را که با کوپن تهيه کرده‌ايد شامل دو بخش است، بخشى از آن را با يارانه دولت و بخش ديگر را با پول خود تهيه کرده‌ايد، آنچه را با يارانه دولت بوده هديه محسوب شده و خمس ندارد و آنچه با پول خود تهيه کرده‌ايد در سر سال خمسى مشمول وجوب خمس است؛ و طريقه محاسبه به اين صورت مى‌تواند باشد که جنس مذکور را در بازار قيمت مى‌کند و پولى را هم که خود شخص داده مشخص است و باقيمانده همان مبلغى است که دولت يارانه داده است، اکنون هر مقدار از جنس کوپنى سر سال باقى مانده اگر بطور دقيق نمى‌تواند مشخص کند، بطور تخمين مقدارى که با پول خود خريده و زياد آمده، مشمول وجوب خمس مى‌باشد. (استفتائات سايت)
آفــلایــن
  پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نیرو گرفته از : My Bulletin Board | © 1380-1399
با پارسی سازی : مای بی بی ایران - Ver 5.6
طراحی قالب : delay
ترجمه و اصلاح پوسته : motorola30