• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وظایف حوزه در نظام اسلامی
#1
بعد از انقلاب اسلامی ایران و روی کار آمدن یک نظام اسلامی شیعی توجه خیلی ها به حوزه علمیه جلب شد.
حوزه اگر چه به نوعی مادر انقلاب محسوب می شود اما به نظر می رسد این مادر در برخی زمینه ها طفل نوپای خود را رها کرده است.
مقام معظم رهبری به عنوان سکان دار این نظام اسلامی و به عنوان کسی که خود را از حوزه می داند و بر این میثاق پایدار مانده است در صحبت های مختلفی به این مساله اشاره کرده اند که حوزه علمیه در مقابل نظام اسلامی وظایفی دارد که باید آنها را انجام دهد.
واقعا جای چنین مباحثی هم در سطح کلان و هم در سطح خرد در حوزه های علمیه خالی است.
تازگی کتابی دیدم از موسسه ولاء منتظر با نام «وظایف متقابل حوزه و نظام اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی» که مطالب خوبی را جمع آوری کرده است.
با توجه به مطالب این کتاب بخش هایی از سخنرانی های مقام معظم رهبری را در این تاپیک ذکر خواهم کرد.
از همه دوستان نیز خواهش می کنم مطالبی که به نظرشون میاد رو بنویسن.
آفــلایــن
  پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری ، محمد امین
#2
ما بايد در رشته و حرفه‌ى خودمان مهارت پيدا كنيم. بايد عالم و با سواد بشويم؛ فارسى‌اش اين است. ... درس خواندن، با سواد شدن، با كتاب و سنت آشنا شدن، با مبانى معرفت دينى آشنا شدن؛ چه فقه، چه فلسفه، را بايد ياد گرفت.
بايد انسان بتواند در ميدان چالشهاى فكرى امروزِ دنيا سينه سپر كند. امروز دنيا، دنياى تعارض فلسفه‌ها و فكرهاست. يكى از دلايلى كه انقلاب اسلامى توانسته است در مقابل كارشكنيهاى غرب ايستادگى كند - كه امروز هم پيش از ظهر اشاره‌ى مختصرى كردم - همين است؛ ما فكر به ميدان آورديم؛ ما مثل يك كودتا عمل نكرديم.
امروز تفكرات اجتماعى و سياسى جمهورى اسلامى، تفكرات سياسى و اجتماعى غرب را به طور جد به چالش كشيده است؛ همين مسئله‌ى مردمسالارى دينى و مسئله‌ى پيگيرى عدالت. اينها پرچم صلح را بالا مى‌برند و مى‌گويند: صلح! صلح! خيال مى‌كنند كه صلح به طور مطلق يك ارزش است؛ نه، صلح به طور مطلق يك ارزش نيست. صلحِ عادلانه يك ارزش است. والّا ظالمى كه آمد خانه‌ى يك مظلومى را غصب كرد، با همديگر اختلاف پيدا مى‌كنند؛ آن مظلوم اعتراض مى‌كند، دعوا مى‌كند؛ يكى بيايد بگويد صلح كنيد؛ حالا پهلوى هم زندگى كنيد! پس غصب خانه‌ى او چه مى‌شود؟! بنابراين، صلحِ عادلانه مهم است. اين مسئله‌ى عدالت و تعميم آن به همه‌ى ميدانهاى قضاوتهاى سياسى و اجتماعى، جزو افكار و نوآوريهاى جمهورى اسلامى در عرصه‌ى سياسىِ دنياى امروز است كه اينها را به چالش مى‌كشد.
پس پايه‌ى فكرى را بايد قوى كرد تا انسان در پيكار انديشه‌ها و افكار گوناگون در امروزِ دنيا بتواند بايستد و جبهه‌ى خودش را حفظ كند.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با روحانیان استان سمنان 1385/8/17
آفــلایــن
  پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری ، محمد امین
#3
برادران عزيز! امروز كارهاى نشده و سؤالهاى بى‌جواب خيلى هست. از اولى كه اين انقلاب پيروز شد، هرجا رفتيم و هركس آمد، ديديم به ما مى‌گويد شما چه مى‌گوييد؛ حرفتان چيست. ما بايد پايه‌هاى تفكر اسلامى و جهان‌بينى اسلامى و مبانى نظام اسلامى و اركان و خطوط اصلى انقلاب اسلامى - يعنى اين تحول و از شكلى به شكل ديگر شدن - را توضيح بدهيم؛ بعد اركان نظام جمهورى اسلامى و اقتصاد و سياست و روابط جمعى و روابط فردى و اخلاق و فرهنگ و جايگاه علم را در آن توضيح بدهيم؛ همه‌ى اينها كار لازم دارد؛ جاى بسيارى از اين كارها خالى است؛ اينها بايد از حوزه‌ى علميه بجوشد و سرريز بشود.

دیدار با جمعی از روحانیون 1370/12/1
آفــلایــن
  پاسخ
 سپاس شده توسط محمد امین


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان