امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی استاد ارجمند حضرت استادعلیدوست (زیدعزه العالی)
اين جانب ابوالقاسم عليدوست در تاريخ 1340 در شهرستان ابركوه ( از توابع استان يزد) متولد شدم.
در سن هفت سالگى به مدرسه رفتم. دوران دبستان را در پنج سال به پايان رساندم. حدود سه الى چهار ماه قبل از پايان يافتن دوران تحصيل در دبستان شوق عجيبى به طلبه شدن و ورود به حوزه علميه در من پيدا شد.
در تابسان همان سال روزى در عبور از مجلس روضه اى به طور اتفاقى با پدرم در آن مجلس شركت كرديم. واعظ آن مجلس (مرحوم آقاى شيخ على اسلامي) در پايان سخنرانى اظهار داشت كه ما تصميم داريم در شهرستان ابركوه حوزه اى تشكيل دهيم. در مدرسه ساده اى كه به همين منظور ساخته شد ما با 22 نفر ديگر تحصيل را شروع كرديم. ( حوزه علميه ولى عصر عج الله تعالى فرجه الشريف) با توجه به نبود استاد و مديريت قوى ، عدم مساعدت جو و شركت برخى افراد بدون ذوق و شناخت، در ادامه از اين مجموعه 14 نفر بيرون رفتند و حوزه با 9 نفر به فعاليت خود ادامه داد.
عده اى هم در سال دوم از حوزه بيرون رفتند و در پايان سال دوم 2 نفر مانديم.
حقير براى سال تحصيلى 55 -1354 وارد حوزه علميه شيراز شدم. در آن جا آيت الله شهيد دستغيب (ره) ما را با گرمى پذيرفتند. در مدرسه (ايمانيه) شيراز با مديريت خود شهيد تحصيل را شروع كردم و در درس اخوى ايشان استاد آيت الله سيد مهدى دستغيب شركت كردم. در همان زمان هم نزد حاج آقا سيد هاشم (فرزند شهيد) در مدرسه حكيم تحصيل مى نمودم. با اين احوال سال 1355 به شهر مقدس قم مهاجرت كردم.
فعاليت سه ساله تحصيلم در ابركوه و شيراز فقط مرا در سال دوم حوزه علميه در مدرسه الونديه از مدارس حضرت آيت الله گلپايگانى نشاند، اما سال 56 -1355 دوم وسوم حوزه و سال بعد چهارم و پنجم و ششم حوزه را جهشى گذراندم. و سه سال مافات گذشته را جبران نمودم. در سال 57 دو جلد شرح لمعه را تمام نمودم و در همان حال 40 تا 50 درصد درسها را خود مطالعه مى كردم.
دروس رسائل، مكاسب وكفايه را عموما نزد مرحوم آيت الله ستوده تلمذ نمودم و كمى از آن را هم نزد آيات كريمى جهرمي، و صلواتى گذراندم. كه با اتمام سطح همراه بود. سال 60 يا 61 بود كه تحصيل دروس خارج را شروع كردم كه با 2 سال درس خصوصى مرحوم آيت الله خاتم يزدى در اصول همراه بود. درس آيات عظام مكارم شيرازى ، فاضل لنكرانى ، جواد تبريزى و سبحانى را درك و عمده دروس خارج فقه واصول را خدمت حضرت آيت الله استاد وحيد خراسانى تلمذ نمودم كه 11 سال ادامه داشت. فلسفه را با شرح منظومه سبزوارى خدمت آيت الله گرامى وسپس آيت الله انصارى شيرازى و اسفار را نزد علمايى چون مصباح يزدي، جوادى آملي، حسن زاده آملي، انصارى شيرازى و محمدى گيلانى و نكونام گلپايگانى تلمذ نمودم. در همان حال بداية و نهاية راخود مطالعه نمودم.
ابتداى شروع به تحصيل ، تدريس را در همان مدارس شيراز شروع كردم، يعنى كتابى را كه تحصيل مى كردم ، اوايل آن را تدريس مى نمودم. اين وضع برايم جذابيت خاصى داشت. بر همين منوال از سال 62 رسما در مدرسه (المهدي) قم – كه زير نظر حضرت آيت الله گلپايگانى (قدس سره) اداره مى شد تدريس سيوطى را شروع كردم و اين اولين تدريسم به صورت رسمى بود. بعد از آن در مدارس رسول اكرم (صلى الله عليه و آله)، رضويه، عترت، معصوميه و . . . درسهاى سيوطي، مغنى و عموم كتب سطح را تدريس كرده ام (برخى را 5 يا 6 بار) تقريبا 10 سال بعد يعنى سال 71 يا 72 تدريس رسائل را در مدرسه حضرت آيت الله گلپايگانى شروع كردم و سپس مكاسب را كه تا كنون 3 دوره تدريس داشته ام .
تفسير را به صورت درس تخصصى از سال 77 در مركز تخصصى تفسير شروع نمودم.
تدريس خارج اصول را در سال 1375 و خارج فقه را در سال 1382 شروع کردم و تا کنون ادامه دارد.

كتب: ‏

1. مغنى الاديب / کارگروهي / انتشارات حوزه علميه
2. سلسبيل فى اصول التجزيه و الاعراب / نشر اسوه
3. فقه و عقل/ پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى / 1381
4. فقه وعرف / مركز پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى، پژوهش برتر ديني سال 1383
5. نظارت بر تحقيق موسوم به (نقد فقهى قانون مجازات اسلامي، بخش ديات)
6. صراط / انتشارات دارالفکر / 1384

مقالات: ‏‏

1. نقش عقل در اجتهاد/ قبسات/ 79
2. نفى غرر/ فصلنامه اقتصاد ، شماره 82.
3. با امام(ره) در تفسير بسم الله / مقالات علمى كنگره بزرگداشت امام خمينى و نشريه آينه پژوهش
4. امام على (عليه السلام) و فقه / انديشه نامه امام على (عليه السلام)
5. مصاحبه هاى تخصصى در مورد آرايه هاى ادبى قرآن/ شبكه چهار سيما در برنامه گنجينه وحى و برخى برنامه هاى ديگر.
6. مصاحبه در مورد كتب درسى حوزه و مسائل آموزشى آن / نشريه پگاه حوزه
7. جزوات تخصصى فقه در 400 صفحه تا كنون (حاشيه بر عروه الوثقي)
8. جزوه تدريسى اصول فقه در 1200 صفحه تا كنون
9. نظرات کارشناسانه فقيه در موضوعات احکام / فصل نامه فقه و حقوق شماره 3
10. مناهج عمده تحقيق در معارف ديني / فصلنامه قبسات شماره 34
11. فقه و مقاصد شريعت / فصلنامه فقه اهل بيت (عليهم السلام) شماره 41
12.قاعده نفي سبيل / فصل نامه مقالات و بررسيها دفتر 76
13. گستره شريعت / فصل نامه قبسات شماره 32
14.مرجعيت عرف در تطبيق مفاهيم بر مصاديق / فصلنامه فقه و حقوق شماره 2
15. نگاهي به بايدها و نبايدها در فقه / مصاحبه چاپ شده در درآمدي بر آزاد انديشي و نظريه پردازي در علوم ديني دفتر 4
16. مصاحبه با پژوهه (اقتراح) شماره 7
17. تبعيت يا عدم تبعيت احکام از مصالح و مفاسد واقعي / فصلنامه فقه و حقوق شماره 6
18. امکان فهم مصالح و مفاسد مورد نظر شارع از سوي عقل / فصلنامه فقه و حقوق شماره 8 .

متفرقه: ‏

در حال تاليف :
1. فقه و مصلحت / پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي / در حال تأليف
2. آسيب شناسي اجتهاد / پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي / در حال تأليف

همكارى با مراكز علمى و تحقيقاتي :
1. فعاليت و همكارى با شوراى مديريت حوزه علميه قم جهت تغيير در (مغنى اللبيب) /1370
2. همكارى علمى تحقيقاتى با پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى در واحد فقه و حقوق.
3. همكارى با موسسه فقهى اهل بيت (عليهم السلام) زير نظر حضرت آيت الله فاضل لنكراني.
4. همكارى با مؤسسه پژوهشى امام خميني(ره) زير نظر آيت الله مصباح يزدي
5. همكارى با مركز تحقيقات فقهى قوه قضائيه
6. همكارى با مركز جهانى علوم اسلامي
7. همكارى با مركز تخصصى تفسير و برخى مراكز علمى ديگر.
در موسسات فوق به عنوان استاد راهنما، استاديار، مشاور، ارزياب، محقق و يا عضو هيات علمى فعاليت دارم.
8. راديو و تلوزيون
پاسخ
نوشتین تدریس خارج اصول را در سال 1357 شروع کردم. فکر میکنم درستش 1375 هست.
پاسخ
سلام.
فقه و مصلحت ایشون هنوز چاپ نشده؟
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان