امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یه طلبه ی معمم چه فرقی با یه طلبه ی غیر معمم داره ؟
Star 
بسم الله الرحمن الرحیم
برای همه ی ما دوره ای پیش میاد که خیلی جدی تر به معمم شدن فکر میکنیم .
من درصدد نیستم ، اینجا راجع به چرائی این امر یا مسائلی از این دست حرف بزنم ؛
بلکه قصدم اینه مسائلی رو که جنبه ی عینی بیشتری داره و شاید ریشه در ترس ها و دغدغه های ما داره رو بیان کنم .
به عبارت دیگه قصدم بیشتر طرح موقعیت های ملموسیه که هر طلبه ای درش قرار میگیره و باید براش آماده باشه
و کلا هر چی به ذهنم برسه و ببینم جواب دادن به اون میتونه در این زمینه مفید باشه .
پیشاپیش از عزیزانی که این موقعیت ها رو تجربه کردن میخوام در مباحث شرکت فعال داشته باشن .

مطلبم رو با یه سوال کلی شروع میکنم و بعد با سوال ها ی جزئی تر مصداقی تر وارد بحث میشم .
شکل برخورد یه طلبه ی معمم چه فرق هائی با یه طلبه ی غیر معمم داره ؟
به طور مثال صحنه ای رو مجسم کنید که در یک موقعیتی قرار گرفتید و داره یه منکری رخ میده ؛
در همچین مواقعی آیا عکس العمل روحانی معمم با اون که معمم نیست میتونه فرقی داشته باشه ؟
این منکر میتونه هر چیزی باشه ؛ از نوار ترانه ی حرام در تاکسی گرفته تا حجاب ناجور دخترهای دانشجو تا گردنبند طلای اون آقا پسر گل و هزار جور مثال عینی که توی کوچه ، خیابون می بینیم .
شاید سوال بشه مگه چه فرقی میکنه ؛ هر دوشون مسلمون و مومن هستند و وظیفه امر به معروف و نهی از منکر هم که همگانی هست و معمم و غیر معمم نمیشناسه ؟
باید بگم سوال خوبیه ؛
نکته اینجاست که من احساس میکنم یه معمم علاوه بر اینکه توی جامعه به عنوان یه مومن حضور داره ؛
علاوه بر اون نماد و نشانه ی اسلام و مسلمونی هم هست و بار معنائی که مثلا سکوت یه روحانی در برابر منکر ایجاد میکنه به هیچ وجه مثل بقیه نیست .

(دوستانی که میخوان توی این زمینه مشارکت کنن ؛
لطف کنن ابتدا نظر کلیشون رو بگن و بعد در مورد نحوه ی برخورد یه روحانی در هر کدوم از منکر هائی که ذکر شد یا به ذهنشون میرسه ؛
نظر بدن و اگه تجربه و خاطره ای هم دارن ؛ ما سراپا گوشیم ! )
پاسخ
Star 
نقل قول:نکته اینجاست که من احساس میکنم یه معمم علاوه بر اینکه توی جامعه به عنوان یه مومن حضور داره ؛
علاوه بر اون نماد و نشانه ی اسلام و مسلمونی هم هست و بار معنائی که مثلا سکوت یه روحانی در برابر منکر ایجاد میکنه به هیچ وجه مثل بقیه نیست .

(دوستانی که میخوان توی این زمینه مشارکت کنن ؛
لطف کنن ابتدا نظر کلیشون رو بگن و بعد در مورد نحوه ی برخورد یه روحانی در هر کدوم از منکر هائی که ذکر شد یا به ذهنشون میرسه ؛
نظر بدن و اگه تجربه و خاطره ای هم دارن ؛ ما سراپا گوشیم ! )

از اونجا که گویا رفقا علاقه ای به اظهار نظر در اینجور مباحث ندارن ؛ خودم به خودم پاسخ میدم که یه وقت کسی خدای ناکرده به زحمت فکر کردن نیافته . . . !

{راستش هر چقدر فکر می کنم ؛ می بینم بحث امر به معروف و نهی ازمنکر مساله ی کاملا پیچیده ای هست و جوانب مختلفی داره ؛ اما برای اینکه از یک جائی شروع کرده باشم ، باید بگم به نظر من منکر های جامعه رو باید تقسیم کرد به منکر هائی که از دست در رفته و منکر هائی که هنوز از دست در نرفته .
بعضی منکر ها در جامعه ما خیلی عادی شده ؛ مثل بد حجابی اون هم توی شهری مثل تهران ، ( البته همین بد حجابی توی قم هنوز از دست در نرفته ) و بعضی منکرها هنوز خیلی از دست در نرفته مثل روزه خواری توی ماه مبارک رمضان .
به نظرم در مورد اول امر به معروف و نهی از منکر عملا دیگه در توان تک تک مومنین نیست . یعنی اگه بخوایم واقع نگر باشیم ؛ نه در عموم مومنین چنین عزمی دیده میشه که برای از بین بردن این منکر قیام کنن و نه در مردم در این زمینه گوش شنوائی وجود داره .
گذشته از اونکه ما در جامعه ای زندگی میکنیم که نهادهای فرهنگی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در حال اشاعه و ترویج گناهانی از این دست هستند .
اما در زمینه گناهانی که از دست در نرفته فکر میکنم قطعا وظیفه داریم .
اما در مورد روحانیون فکر می کنم ؛ گذشته از اینکه مثل بقیه در مورد دوم وظیفه دارن ، در مورد اول هم اگر چه به صورت مستقیم وظیفه ای ندارن ولی از طریق راه هائی که در جامعه برای روحانیون دارای مقبولیت هست باید به این فریضه قیام کنن .
مقصودم منبر و خطابه ؛ فضای مجازی اینترنت ؛ ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با قشر جوان در دوره های راهنمائی ؛ دبیرستان ؛ دانشگاه ؛ و سربازخانه ها می باشد .
و البته لازم نیست در برخورد با افراد صاف بریم سراغ اصل مطلب ؛ بلکه خیلی جاها روش های غیر مستقیم تاثیر بالاتری داره . . . }

(ادامه دارد . . . )
پاسخ
خیلی جاها امر به معروف خودش برای یک معمم منکره :
شما فرض کنید یه دختر جوان با ارایش صورت غلیظ و موهای رنگ کرده بیرون مانتو قرمز شلوار لی با استین های بالازده تا ارنج
بایه کوله پشتی و فوق العاده پررو ( توصیف تعمدا بود)
یه معمم جوان که هنوز محاسن کامل نشده بخواد بهش تذکر بده ، چه کسی بیشتر تو چشم مردم واقع میشه؟ دختره یا طلبه جوان
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان