امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهم،مهم،مهم: قابل توجه مسئولین سایت: گوی سبقت را ربود---->@
سلام علیکم

دست همه دست اندر کاران درد نکند
اما
اگر به دغدغه بعضی از دوستان نسبت به تبلیغ المکتب در حوزه و فضای اینترنت توجه می شد
این اتفاق تلخ نمی افتادAngry
و به جاش یه اتفاق خوب می افتاد!Rolleyes

مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام (مدرسه آیة الله شبیری) اقدام به راه اندازی انجمن مباحث علمی کرده است.
این انجمل فعلا در حوزه ی فقه و اصول فعال شده است.
اکثر طلاب و اساتید! این مدرسه در آن عضو هستند
و در ابتدای شروع، استقبال و توجه خوبی به آن شده است
و
و
و اینکه مدرسه به شدت روی تبلیغ این سایت در حوزه سرمایه گذاری می کند و کرده است
مثلا به شاگردان بسیاری از دروس خارج معتبر این سایت معرفی شده است.

البته شاید هنوز هم اگر بجنبیم دیر نشده باشد و بتوان با آنها و حوزه در این خصوص تعاملی داشت

برتری های المکتب نسبت به تالار مباحثه.ir :
1- تاریخچه دوساله داشتن
2- بیش از سه هزار مطلب علمی
3- تنوع در موضوعات
4- زیبایی و راحتی سایت
5- مسئولین گلHeart

آدرس تالار مباحثه مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام
پاسخ
سلام دوست گل
در مورد تالار مدرسه امام باقر علیه السلام خبر از تاسیسش دارم. اتفاقا همین امسال قبل از تاسیس دوستان اومدن و باهام در موردش صحبت کردن منم چیزایی که بلد بودم رو در مورد انجمن بهشون گفتم.
اما چندتا نکته رو توجه کنید:
1. اشکالی نداره ما انجمن های متعدد موفق در کنار هم داشته باشیم.
2. انجمن مدرسه امام باقر علیه السلام متعلق به مدرسه امام باقر علیه السلام و بیت آیت الله شبیری است بنابراین نه مشکل مالی دارند و نه دغدغه اش رو
در حقیقت انجمن سازمانی است و مسلما خیلی از مواردش با ما تفاوت میکنه.
3. انجمن چون متعلق به مدرسه است خیلی از مسائل رو میشه از طریق مدرسه درش اعمال کرد مثلا میشه خیلی از موارد رو جزو برنامه های مدرسه اعمال کرد در حالی که ما چنین امکانی رو نداریم.
4. کلا در حوزه اعتقادی به کار جمعی وجود نداره و هر کسی راه دیگری رو غلط میدونه لذا هیچ کس با هیچ کس همکاری نمیکنه و همه راه خودشون رو میرن اصلا اعتقادی به کار واحد و اصلاح کار نیست. (اینم گفتم که نکته اش دستتون بیاد)
5. خیلی از کسانی که در انجمن مدرسه امام باقر کار میکنن بچه هایی هستند که من قبلا برای این سایت ازشون دعوت کردم اما به خاطر بعضی مسائل که فکر کنم روشنه و از ضمن نکات سابق میشه فهمید نیومدن اما اونجا کار میکنن که بازم خدا خیرشون بده.
6. بچه های گلی که اینجا فعالیت میکنن به خاطر همون مسائل (مثل اینکه خودشون مشغول درس خوندن هستند و از جایی هم تامین مالی نمیشن و ...) دل به کار نمیدن لذا شما نگاه کنید به راحتی می فهمید حتی کسانی که به اسم مدیر در سایت فعالیت میکنن الان مدت زیادیه دیگه مطلبی ننوشتن و یا کاری نکردن چه برسه به بقیه بر خلاف مدرسه امام باقر علیه السلام که این طور نیست.
7. و مسائل زیاد دیگه ای که جای مطرح شدنش نیست.
در هر صورت برای اون دوستان هم آرزوی موفقیت می کنم. خدا خیرشون بده.
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری
با تشکر از جواب جامعی که مدیر سایت دادن
سعه صدر و بلند نظریشون واقعا ارزشمنده .

در مورد اینکه کاربرا فعالیتشون پائینه ؛ باید بگم مساله ی کم رغبتی افراد؛ برای فعالیت توی سایت یه مقدارش به این دلیله که افراد وقتی یه مطلبی میزارن (علمی یا غیر علمی) انتظار دارن مثل سایر انجمن ها در موردش چهار تا حرف حساب بشنون ؛ یا حداقل چهار نفر بخونن و یه تشکر خشک و خالی بکنن.
خوب وقتی از این خبرها نیست ؛ من اینطور فکر میکنم که ، افراد دلسرد میشن و انگیزه هاشون ضعیف میشه .
بالاخره انجمن یه تعریفی داره ؛ و بنای اون بر ارتباط تعاملی هست .
و الا اگه بنا باشه درس فلان استاد قرار بگیره و دیگه بعدش هیچ اتفاقی نیافته ؛ خوب اون بنده خدا برای چی اینهمه به خودش زحمت بده درس رو پیاده کنه و بعد تایپش کنه و توی سایت قرار بده .
خیلی راحت برای خودش توی جزوه ی شخصیش درس رو تقریر میکنه و استفادش رو میبره .

منظورم اینه که تا وقتی جذابیت هائی توی سایت برای افراد ایجاد نشه ؛ با گله و شکایت کاری از پیش نمیره .

و در آخر باید بگم نباید از حق گذشت .
انجمن با اینکه تا مطلوب فاصله داره ولی خیلی از راه رو هم پیموده و این مطلب از تعداد کاربرها و میزان بازدید سایت مشخصه .
در حقیقت اون مطالبی از سایت که حالت اختصاصی داشته و جای دیگه نبوده خیلی بازدید داشته ؛ که باید در این زمینه باز هم از مدیر سایت (ریحان عزیز) به نوبه ی خودم تشکر کنم ، که توی همه ی این مدت و قبل از این که ما اصلا بدونیم (المکتبی) هم هست ؛ بار اداره سایت رو یک تنه به دوش می کشیدن و الان هم هنوز . . .
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری ، Rayhan
از محمد امین عزیز ممنون
بازم دو سه تا نکته رو عرض کنم
اول اینکه من خدایی ناکرده قصدم جسارت به همه دوستانی که توی این سایت زحمت میکشن نبوده و نیست چه خود محمد امین گل کلی کمک من کرده.
اما در مورد اینکه چرا کسی به مطالب جوابی نمی ده و ... این یک مشکلی در بین همه طلبه هاست. ببینید همین مطالب اختصاصی (مثلا میگم درس آقای قائینی) شما مقدار بازدیدهاش رو مشاهده کنید. من خودم میدونم چند نفر از بچه ها کلی مقاله، تقریرها و حتی پایان نامه هاشون رو با همین مطالب نوشتن اما شما دیدی حتی یک نفر تشکر کنه چه برسه که مطلب بذاره؟
خیلی از بچه هایی رو که میشناسم میان و مطلب رو می بینن و استفاده می کنن اما حتی زحمت نمیدن با نام کاربری خودشون وارد سایت بشن.
این یه درد کلی در بین طلبه هاست. حس میکنیم طرفی که داره این کار رو میکنه وظیفه اش رو داره انجام میده. شما به همینا بگی میگن کار خوبه ولی من حال رفتن و حرف زدن ندارم.
این حس آماده خوری، حس تشکر نکردن از دیگران بابت کارهاشون، حس تنهایی، و کار دیگران را درست ندونستن و تلاشی برای اصلاح نکردن و ... همه مشکلات بزرگی است که در حوزه و طلبه ها وجود داره.
ولی ما نباید دلسرد بشیم وگرنه من باید ماه دوم از این کار پشیمون میشدم.
و حرفای زیاد دیگه ای که ...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد امین ، مهدی عرب مختاری
سلام
شرمنده که این رو می گم. من خودم چندین سال دنبال چنین انجمنی بودم. ولی پیدا نکردم. حالا این که می گین چندین سال است که چنین انجمنی تشکیل شده، و قابل رویت برای من نبوده جالبه. خیلی تو اینترنت دنبال چنین جایی گشتم. یکی از مهمترین موارد در مورد این سایت به نظرم آدرسش و اسمی است که براش انتخاب شده. برای آشنایی حتما لازم است تبلیغاتی توسط کاربران و مدیران این سایت انجام بده.
اما در طرف مقابل سایت مدرسه فقهی رو خیلی سریع و زود پیدا کردم. حتی در همان روزهای اولیه. و تنها تونستم از طریق امضای مدیر عزیز اینجا در سایت مدرسه فقهی، این سایت رو پیدا کنم. خوب شما چه راهکاری برای پیدا کردن چنین سایتی برای طلبه ها ایجاد کردین؟ واقعا برای من جای سواله؟
و یه مورد دیگه شباهت بسیار زیاد ظاهر این انجمن با ظاهر انجمن مدرسه فقهی است. خوب این شباهت دقیقا مو به مو و جزء به جزء کمتر تو انجمن های مختلف شاهد بود. انگار این دو تا یکی هستن. در این زمینه برای من سوال پیش اومده.
در مورد عدم فعالیت طلبه ها، این که اگه بخواد یه چنین انجمنی عمومی بشه، خوب خیلی انجمن های عمومی مثل این هستن که با ماهیت مذهبی هستن. فرق اینجا با اونجاها چی است؟
اگه قرار اختصاصی دروس باشه، که خیلی هم به نظر خودم مفیده. علاوه بر عدم تبلیغات و عدم آشنایی عموم طلاب، یکی از مهمترین مشکلات این است که درسهای حوزه واقعا سخت و سنگین است. ایجاد مطلب مناسب و قابل قبول برای بحث در انجمن واقعا سخته و وقت زیادی می گیره. از اون طرف چون این مطلب رو در مکانی عمومی قرار می دهند که قانون کپی رایت در اینترنت رعایت نمی شه، باعث می شه انگیزه کم بشه.
ولی راهکارهای زیادی است که می شه کاری کرد که انگیزه ها زیاد بشه. استفاده ها از انجمن اینترنتی بالا بره. و به خصوص بحث های آموزشی و پژوهشی در چنین سایتی عمق زیادی بگیره.
یکی از مهمترین راهکارها به نظر من جذب طلبه های مقدمات است. به خصوص طلبه های با تحصیلات تکمیلی یا حداقل دیپلم هایشان. این رو شدیدا بهش معتقد هستم که اگه طلبه از همان پایه اول تلاش نکنه برای خلق مطلب، برای تحقیق و برای تحلیل عمیق در مطالب، هر چقدر بالاتر بره، براش واقعا سخته که شروع کنه به این کار. به خاطر همین حتی همین بحث پایان نامه رو که آموزش حوزه گذاشته، خیلی ها واقعا سختشون است چنین کاری رو انجام بدن. در حالی که به نظر با این همه کتاب و این همه مطالعه مباحث و کلاس رفتن، پایان نامه باید کار واقعا آسانی برای طلبه ها باشد. بر خلاف دانشجویان که بیشتر مطالب تو کلاسهای درسی برایشون بیان نمی شه. اما طلبه ها به خاطر ارتباط زیادی که با اساتید دارند باید بیشتر مطالب براشون حل شده باشه و پایان نامه ها دارای واقعا مطالب جدید و مفیدی باشه.
طلبه باید توانایی نگارش مقالات زیادی در سال برای نشریات مختلف داشته باشن و توانایی پاسخگویی به مسائل و سوالات و شبهات زیادی در زمینه های موضوعات گوناگون رو داشته باشن. و این غیر از مسئله تبلیغ هستش. اما چیزی که هست خیلی ها از همان مراحل اول می رن تبلیغ و یاد می گیرن. ولی چند طلبه از پایه های پائین در انجمنی مثل اینجا فعال هستن که فعالیت در انجمن ها و تولید مطلب و ذهنی باز برای شناخت موضوعات و ایده های جدید در مورد مسائل درسی رو داشته باشن. استفاده از انجمن فایده های زیادی داره. لیکن برنامه ریزی مناسب و خوبی طلب می کنه.
پاسخ
سلام
در مورد تبلیغات، تا جایی که در این مقدار امکان داشته من انجام دادم. اما وقتی آدم دست تنها باشه از طرف دیگه هیچ فردی که بتونه روش تکیه کنه وجود نداره نمیشه خیلی هم کار رو گسترده نشون داد.
انجمن مدرسه فقهی با اینکه بعد از این انجمن تشکیل شده و الحمد لله موفق هم هست چون وابسته به مدرسه فقهی امام باقر علیه السلام هست و پشتوانه حقوقی داره علاوه که از قابلیت های یک مدرسه برخورداره مسلما باید از این انجمن معروف تر باشه. (خدا رو شکر)
در مورد جذب طلاب من خیلی تلاش کردم اما متاسفانه اکثر طلاب خیلی انگیزه این نوع کارها رو ندارن و بیشتر مترصد استفاده کردن هستن تا فایده رساندن.
و ...
با این حال دست همه عزیزانی که مایل به همکاری باشند رو به گرمی می فشارم.
پاسخ
 سپاس شده توسط 1234rahimi
با سلام
پیشنهاد من توجه بیشتر به مقدمات است. من در مطالب گوناگونی که دیشب در این سایت داشتم، گفتم که اگه تمرکز روی سطوح باشه، واقعا جذب کاربر سخته. ولی اگه مقدمات باشه، بعد از مدتی همان ها می شوند بهترین های این تلار. این سرمایه گذاری تبلیغات اندک و راحتی نیاز داره. تنها در حد اطلاعیه در مدارس پایه های پائین.
همین مقدار خودش خیلی راهگشا است. من خودم شخصا با مدرسه ام صحبتهایی در این خصوص داشتم. اگه هماهنگی بشه می تونم یه سری تبلیغات شما رو در مدرسه داشته باشم. (اجازه آن را از قبل تا حدودی از قسمت پژوهشی گرفته ام)

یه فرقی که اینجا با سایت مدرسه فقهی داره اینجا من اجازه ویرایش مطالب رو دارم. دیشب در مدرسه فقهی هم این اجازه رو داشتم. ولی امشب نداشتم.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان