امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیشنهاد چینش نوین انجمن
سلام
خدمت همه دوستان محترم و همه عزیزانی که دارن زحمت می کشن.
با توجه به گرم شدن بحث تغییرات در سایت من چینش نوینی برای انجمن ها و زیر انجمن ها در نظر گرفتم که مطمئنا نواقص زیادی داره.
این چینش رو اینجا قرار میدم و از همه تقاضا می کنم نظراتشون رو بفرمایند چون مطمئنا موثره.

[عکس: 2.jpg]
[عکس: 3.jpg]
[عکس: 4.jpg]
[عکس: 5.jpg]
[عکس: 6.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری ، محمد مهدی ، محمد امین
سلام
قبل از این‌که نظر خودم رو بگم لازم نکته زیر رو بیان کنم
در قالب جدید از تگ‌های h1 و h2 استفاده شده٬ (h1 برای عنوان هر انجمن و h2 برای زیر عنوان انجمن‌ها) کار این کد این‌که به موتورهای جستجو می‌فهمونه مطالب و عناوین اصلی سایت چی هست که بعد از مدتی باعث میشه اگر کسی اسم سایت رو جستجو کنه عناوین اصلی که همون عنوان‌های هر انجمن هست زیر آدرس سایت نمایش داده بشه٬ با این مقدمه به نظرم لازم هست ترتیب انجمن‌ها به شکل زیر باشه (قسمت خالی گذاشته شده طبق همون بیان جناب ریحان است)
پیوند مجزا از انجمن با عنوان قوانین پایگاه
قرآن و تفسیر
--- دروس
--- بحث‌های قرآنی
--- میراث قرآن و تفسیر
------ معرفی مفسرین
------ معرفی کتب تفسیری
اخلاق
--- نظری
--- عملی
--- میراث
------ ...
فقه
--- مقدمات
------ پژوهش‌
------ مسائل
--- سطح
------ ...
--- خارج
------ ...
--- میراث
------ ...
اصول
--- مقدمات
------ ...
--- سطح
------ ...
--- خارج
------ ...
--- میراث
----- ...
کلام
--- دروس
------ ...
--- بحث‌‌ها
------ ...
--- فرق
------ ...
--- میراث
------ ...
فلسفه
--- فلسفه اسلامی
------ دروس
--------- ...
------ بحث‌ها
--------- ...
--- فلسفه غرب
------ دروس
--------- ...
------ بحث‌ها
--------- ...
--- فلسفه مضاعف
--- میراث
------ ...
حدیث٬ درایه و رجال
--- شیعه
------ ...
--- عامه
------ ...
--- میراث
------ ...
ادبیات
--- صرف
------ ...
--- نحو
------ ...
فرهنگ
------ ...
تاریخ
--- اسلام
--- معاصر
--- غرب
--- میراث
مکتب
--- پیشنهادات و انتقادات
--- اخبار تغییرات
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد امین
سلام علیکم و رحمة الله

واقعا دستتون درد نکنه، خیلی چینش خوبیه و مشخصه زحمت فراوانی کشیدید.
و از اینکه نظرات دوستان رو مطالبه کردید هم تشکر ویژه ای می نمایم.
(من به طور کلی انجمن ها را به کلان انجمن، میان انجمن، خُرد انجمن و ریز انجمن تقسیم می کنم.)

چند تا نکته در تکمله این چینش به نظر حقیر می رسه که بیان می کنم:

1- در انجمن فقه، جای "فقه حکومتی" را خالی می بینم؛ و چون آن را بحث ضرور و مبتلا به امروزمان می بینم به نظرم اگر در ذیل بحث های فقهی انجمن خاصی به آن تعلق بگیرد دور از شأن شاید نباشد.

2- در انجمن فلسفه، اگر لفظ شبهات، به سوالات تغییر کند شاید بهتر باشد. و همچنین اگر این خُرد انجمن، در بخش های دیگر مثل اصول و رجال و حدیث و ... (یلیق شأن) ایجاد شود، برای ایجاد میز مذارکه خوب است.

3- در کلان انجمن های فقه و اصول و فلسفه و فلسفه غرب، اگر میان انجمنی به نام تاریخ هر یک از این علوم اضافه شود؛ مفید فایده است إن شاء الله.

4- اگر در قسمت میان انجمن معرفی، بخشی برای معرفی نشریات و گزارشی از آنها به صورت خرد انجمن تشکیل شود هم به اهداف علمی کمک شایانی می کند؛ مخصوصا اگر در ریز انجمن های خود به علوم تخصصی چون فقه و اصول و فلسفه و ... تا اقتصاد و ... تقسیم شود، خیلی عالی است.

5- در کلان انجمن شماره هفت، مراد از حدیث برایم مبهم است. اگر منظور علوم حول حدیث مد نظر است، جای فعلی اش خوب است(در کنار رجال و درایه) اما اگر مراد، بیان خود احادیث و به اشتراک گذاری آنهاست (مثل مطلبی که من اکنون در این انجمن گذاشته ام) به نظر نباید با درایه و رجال در یک جا باشد.

6- بحث از معارف دینی و معارف اهل بیتی که از احادیث و ادعیه بر می آید و نگاه های عمیق روایی یا فلسفی و عرفانی به معارف دینی و ... (مثل تفسیر عمیق عرفانی حرکت عاشورا و مناسک آن حضرت در آنجا) و ... را خالی می دانم و البته جای آن را در بین خرد انجمن و یا ریز انجمن های مباحث کلامی، شایسته نمی بینم، از این رو اگر میان انجمنی در عرض مباحث کلامی افزوده شود، خالی از لطف نخواهد بود.

7- محلی مناسب برای بحث و گفت و گو پیرامون چیستی و چگونگی ظهور، و انتظار و موضوع بسیار مهم و مرتبط با ما سبق "تمدن اسلامی - چیستی و چگونگی" متاسفانه ندیدم و همانطور که قبلا تقاضا داشتم، و همچنین به دلیل اهمیت فراوان این مباحثِ به هم گره خورده، و همچنین از آن رو که بحث جنبش نرم افزاری یا همان تولید علم دینی، در ذیل تمدن اسلامی معنا پیدا می کند، از شما خواشمندم یک کلان انجمن با هدف بررسی این سه موضوع "ظهور، انتظار و جایگاه تمدن اسلامی در انتظار" ایجاد کنید. ایجاد کلان انجمن برای این موضوعات خاص، اهمیت این مباحث را در بین کاربران پررنگ کرده و جایگاه حقیقی ای به اینها در سایت می دهد و همچنین روشنگری عملی از ذغدغه گردانندگان سایت خواهد بود. (عنوان مهدویت ذیل کلام را دیدم لیکن هم عنوان محدود است و هم آن جایگاه مناسب نیست هرچند به صورت فهرست چینی منطقی شاید آنجا جای بگیرد)

و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین
و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد مهدی ، محمد امین
سلام
در مورد پیشنهادهای دوست عزیزم محمد مهدی با بعضی از تغییرات موافقم. اما به نظرم کم کردن برخی قسمت ها مثل بحث های اصولی یا بحث های فقهی و ... خیلی به نظرم جالب نیست خصوصا که این بحث ها رو نمیشه در ضمن رده خاصی قرارشون داد.
برخی چینش ها هم که مقدم و موخر شدن رو قبول دارم از نظر نظم منطقی. سعی میکنم تلفیق چیزهایی که قبول دارم و چیزهایی که قبلا بوده رو سریع تر همین جا مطرح کنم.
اما یک نکته ای که مهمه و شاید جواب برخی پیشنهادات آقای عرب مختاری هم باشه اینه که درسته اگر از سیر منطقی استفاده کنیم شاید باید بعضی از انجمن ها ریزتر بشن اما توجه کنید ریز کردن زیادی انجمن ها باعث خستگی و گم شدن در سایت میشه.
در مورد بحث تمدن نوین و انتظار به نظر من بهترین جا برای بحث کردنش ذیل مهدویت هست.
در مورد تاریخ علوم هم حق با ایشونه اما من برای جلوگیری از ازدیاد زیر انجمن ها این کار رو کردم و مقصودم این بوده که در بخش میراث نگاه به تاریخ هم بشه.
بحث فقه حکومتی هم میتونه یکی از زیر انجمن های بحث های فقهی باشه.
با این حال پیشنهادهای مفید و قابل استفاده ای بود.
امیدوارم بقیه دوستان هم نظراتشون رو بفرمایند که استفاده کنیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط مهدی عرب مختاری
(4-بهمن-1391، 15:43 )Rayhan نوشته: اما به نظرم کم کردن برخی قسمت ها مثل بحث های اصولی یا بحث های فقهی و ... خیلی به نظرم جالب نیست
سلام
قسمت قسمت‌های که خالی گداشتم٬ طبق همون نظر شما هست
یعنی قسمت‌های بحث‌ها و ... همون نظر شماست
فقط قسمت‌های میراث و برخی قسمت‌های دیگه از زیر مجموعه خارج شده
و برخی از قسمت‌های مورد نیاز هم اضافه شده
اگر نیاز هست بفرمایید به‌طور کامل دوباره مطالب رو قرار بدم
پاسخ
راستش از تقسیم بندی جناب ریحان خیلی خوشم اومد .
خیلی منطقی بود و آدم فطرتا از چیزهای منطقی خوشش میاد .
اما با این حال خیلی موافق این سبک چینش برای انجمن ها نیستم .
دلیلش هم اینه که توی فضای اینترنت اینطور فکر می کنم که باید همه ی چیزهای خوب و جذابت رو ، روی کار قرار بدی .
توی برنامه های رادیوئی یه صحبتی هست که همیشه میگن . میگن برای جذب مخاطب رادیو شما چند ثانیه بیشتر فرصت نداری چون اگه توی همون چند ثانیه نتونی جذبش کنی شاید برای همیشه از دستش بدی .
فکر می کنم اینجا هم صادق باشه.
البته من با جذب همه مخاطب ها و به هر قیمتی موافق نیستم ولی به نظرم باید در کل ، شکل و ترتیب مباحث و انجمن ها به شکلی باشه که مخاطب علمی با ورود به سایت در همون نگاه اول نیازش رو پیدا کنه و از دست نره !
به عنوان مثال در انجمن فقه مخاطب اگه فرض کنیم شنیده توی اینترنت یه سایتی به اسم المکتب هست که درس استاد قائینی رو قرار میده .
خوب وارد سایت میشه و دنبال درس ایشون می گرده . برای اینکه این مخاطب به درس مثلا دیروز استاد برسه دقیقا باید سه تا کلیک بکنه اون هم اگه درست بره سر اصل مطلب .
خوب حالا فرض کنید مخاطب خبر نداره درس استاد قائینی توی سایت هست . با این فرض که اگه میدونست مشتری همیشگی سایت میشد . به نظر شما چند درصد احتمال داره از بین این همه کلان انجمن، میان انجمن، خُرد انجمن و ریز انجمن به درس استاد قائینی بر بخوره ؟!
پاسخ
(4-بهمن-1391، 17:18 )محمد امین نوشته: راستش از تقسیم بندی جناب ریحان خیلی خوشم اومد .
خیلی منطقی بود و آدم فطرتا از چیزهای منطقی خوشش میاد .
اما با این حال خیلی موافق این سبک چینش برای انجمن ها نیستم .
دلیلش هم اینه که توی فضای اینترنت اینطور فکر می کنم که باید همه ی چیزهای خوب و جذابت رو ، روی کار قرار بدی .
توی برنامه های رادیوئی یه صحبتی هست که همیشه میگن . میگن برای جذب مخاطب رادیو شما چند ثانیه بیشتر فرصت نداری چون اگه توی همون چند ثانیه نتونی جذبش کنی شاید برای همیشه از دستش بدی .
فکر می کنم اینجا هم صادق باشه.
البته من با جذب همه مخاطب ها و به هر قیمتی موافق نیستم ولی به نظرم باید در کل ، شکل و ترتیب مباحث و انجمن ها به شکلی باشه که مخاطب علمی با ورود به سایت در همون نگاه اول نیازش رو پیدا کنه و از دست نره !
به عنوان مثال در انجمن فقه مخاطب اگه فرض کنیم شنیده توی اینترنت یه سایتی به اسم المکتب هست که درس استاد قائینی رو قرار میده .
خوب وارد سایت میشه و دنبال درس ایشون می گرده . برای اینکه این مخاطب به درس مثلا دیروز استاد برسه دقیقا باید سه تا کلیک بکنه اون هم اگه درست بره سر اصل مطلب .
خوب حالا فرض کنید مخاطب خبر نداره درس استاد قائینی توی سایت هست . با این فرض که اگه میدونست مشتری همیشگی سایت میشد . به نظر شما چند درصد احتمال داره از بین این همه کلان انجمن، میان انجمن، خُرد انجمن و ریز انجمن به درس استاد قائینی بر بخوره ؟!

حرفتون رو کاملا می فهمم اما دو نکته دیگه رو هم باید در نظر گرفت:
1. شلوغ شدن صفجه اصلی سایت یعنی ما بخوایم بیشتر زیر مجموعه ها رو بیاریم بیرون و تو صفحه اول قرار بدیم باعث میشه صفحه اول خودش به جای جذب کنندگی بدتر طرف رو فراری بده.
2. مشکلی که شما گفتی با استفاده از پلاگین های مختلفی قابل حله. مثلا پلاگین هایی که مثل تبلیغات عمل می کنند یا یک سری انجمن های خاص رو به صورت لینک در صفحه اول قرار میدن.
نظرتون چیه؟
پاسخ
سلام علیکم

به نظر من نه باید کاملا منطقی بود و نه شلم شولوا!

چند تا مطلب معدود هستند که اینها به جهت اهمیت بالایی که در اهداف سایت دارن، هر چند به صورت منطقی زیر مجموعه اند اما باید به صورت کلان انجمن در بیایند.
به نظر می رسه چیدمان بر اساس اهمیت، هم، اهمیت داشته باشه.

نکته دیگه اینکه از اطراف خالی سایت، می تونید برای به نمایش گذاشتن تمام انجمن ها استفاده کنید، به صروت فهرست وار مثل کاری که خود آقای ریحان انجام دادن، و این کار باعث می شه تا مخاطبان تمام مباحث و موضوعات سایت رو در یک نگاه ببینن و انتخاب کنن. این کار رو خیلی از سایت ها انجام می دن

و باز بر این نظرم تأکید می کنم که بحث از تمدن اسلامی باید یک انجمن جداگانه داشته باشه. تا برای مخاطب هم پر اهمیت جلوه کنه
پاسخ
بله اتفاقا محمد مهدی هم گفت .
به نظرم تا حد زیادی اون مشکل رو می تونه برطرف بکنه .

و دیگه اینکه نظرتون راجع به اینکه انجمن ها رو طبق سطوح حوزه دسته بندی کنیم چیه ؟
یعنی :
مقدمات
سطح
خارج
و درس هائی مثل ادبیات اصول فقه و ... زیر مجموعه ی اونها قرار بگیره .
و البته بعضی انجمن های مستقل مثل فلسفه ، تفسیر و ...
پاسخ
به نظرم اگه مطابق سطوح حوزه تقسیم بندی کنیم و بعد هم دروسی که خونده می شه مثل ادبیات و ... ذیل اون قرار بدیم

هر چند بد به نظر نمی رسه ولی یه مشکل پیش میاد

و اون اینکه

کتاب محور می شیم!
و بحث ها ذیل کتاب ها شکل می گیره و اگه کسی هم بخواد بحثی ذیل یک علم اما خارج از یک کتاب ایجاد کنه، نه چسب جلوه می کنه و از اهمیت خودش کاسته می شه.

ولی از انجمن ادبیات استقبال می کنم ولو با ایجاد کلان انجمنی مثل تکمله دروس حوزه که مباحثی همچون بلاغت و لغت شناسی و ... و حتی چگونگی مباحثه و مطالعه، و حتی می تونیم عنوان جالبتری انتخاب کنیم تا بحث تبلیغ و شیوه های اون هم آنجا بحث شود. البته اگه همه این کارها ذیل کلان انجمن حوزه انجام بشه خالی از وجه نیست.

در ضمن پیشنهاد می کنم:

یک کلان انجمن فلسفه تشکیل بشه و به دو قسمت فلسفه اسلامی و فلسفه غرب تقسیم بندی بشه و در عرض آنها انجمنی هم با عنوان منطق راه بیفته.

یا حق

با سلام

به نظرم طرح های دوستان برای انجمن های جدید، خوبه و میتونه استفاده بشه، اما لازم نیست حتما تمام اونها یک جا شکل بگیره تا خالی بودن آنها ایحاد حس مرده بودن سایت کنه
بلکه طرح ایجاد انجمن های جدید بعد از اینکه با نظر مدیر انجمن تایید شد می تونه در قسمت پیشنهاد ها قرار بگیرده تا اگه کسی یا کسانی پیشنهاد دادن که می خوان مطلب زدن در اونها رو به عهده بگیرن، بعد ایجاد بشه،
به نظرم این سیاست خوبیه.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان