امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازنگری در اهداف سایت و نحوه ی اجرای آن
#1
Question 
بعد از بحث هائی که همه در بخش فرهنگی و در پی پیشنهاد رضوان عزیز مطرح کردیم لازم دونستم این موضوع رو به شکل جدی تری مطرح کنم.

چند سوال مطرحه :

- آیا هدف سایت جلب مخاطب است به هر قیمتی ؟
- اصلا آیا سایت باید دارای یک هدف باشد ؟ و آیا نیازی به هدف گذاری وجود دارد ؟
- هدف سایت چه چیز باشد بهتر است ؟
و بسیاری سوالات دیگر که مترتب بر سوالات فوق است .
یعنی اگر گفتیم سایت هدف می خواد اونوقت باید بحث کنیم که هدفش چی باشه و . . .

(البته مقوله ای مثل هدف گذاری در حیطه ی اختیارات موسس سایت هست ولی مقصود اینه که یه جور همفکری در اینجا داشته باشیم و به ایشون در این زمینه یاری برسونیم )

این مطلب به عنوان آغاز بحث مطرح شد و با مشارکت دوستان نظرات می تونه پخته تر بشه و بتونیم راجع به مسائل دیگه ای مثل نحوه ی اجرائی کردن اهداف هم بحث کنیم

انشاالله بتونیم یه فعالیت مفید و خالصانه ای در این فضا داشته باشیم .
پاسخ
#2
بحث بسیار جالب و مفیدی هست
لازم می‌دونم عنوان کلی هدف انجمن بیان بشه تا جهت بحث روشن باشه
«انجمنی برای تحقق نهضت نرم افزاری و تولید علم در حوزه های علمیه»
حال بحث مورد نظر این‌که چه‌طور این عنوان رو می‌تونیم در قالب یک انجمن داشته باشیم
یا به عبارت دیگه در مقام حاضر٬ این عنوان چه‌طور عملی و اجرایی میشه

اساس‌نامه و اهداف انجمن در حال ایجاد هست
البته پیش‌نویس اساس‌نامه تهیه شده
لذا نظرات و پیشنهادات دوستان بسیار می‌تونه در جهت بهبود فعالیت انجمن و ایجاد یک برنامه منظم مدت‌دار (مثل یک برنامه یک ساله) کمک کنه
پاسخ
#3
فکر می کنم کاربر ها هم حق دارن در مورد اساسنامه و قوانین سایت مطلع بشن و نظر بدن .
اگه امکانش باشه به صورت عمومی در معرض نظر اعضا قرار بگیره !
پاسخ
#4
(3-بهمن-1391، 20:31 )محمد امین نوشته: فکر می کنم کاربر ها هم حق دارن در مورد اساسنامه و قوانین سایت مطلع بشن و نظر بدن .
اگه امکانش باشه به صورت عمومی در معرض نظر اعضا قرار بگیره !
در مورد قوانین سایت حق با شماست
اما در مورد اساس‌نامه نظر حقیر این نیست
مگر این‌که مدیریت مهتر نظر دیگه‌ای داشته باشن

البته در مورد اساس‌نامه هم که گفتم دوستان می‌تونن با ارائه نظرات‌شون در نحوه‌ی اجرایی شدن اهداف انجمن کمک کنن و ...
پاسخ
#5
سلام
ببخشید من در جریان هدف اصلی سایت نبودم یعنی:
«انجمنی برای تحقق نهضت نرم افزاری و تولید علم در حوزه های علمیه»

بهمین علت همینجا به بحث و نظرم خاتمه میدم
یا علی
پاسخ
#6
بحث مج گیری نیست .
این هدفیه که توسط موسس سایت مطرح شده .
اما به این معنا نیست که نشه راجع بهش نظر داد .
اگه به خود هدف هم نقد یا نظری ندارید درباره ی نحوه ی اجرائی کردنش که می تونید نظر بدید .
پس لطفا به بحث و نظراتتون خاتمه ندید .
پاسخ
#7
سلام
بحث خوب و گرمیه.
فقط سعی کنید طوری بحث کنیم که سوء تفاهم ایجاد نشه.
مطمئنا مدیر محترم فرهنگی سایت هم که پیشنهاد معرفی کتاب رو دادن نظرشون جلب مخاطب به هر قیمتی نیست.
من هم از قبل این مساله تو ذهنم بوده.
درسته که هدف نهایی که فعلا در نظر گرفته شده انجمنی برای تحقق نهضت نرم افزاری و تولید علم در حوزه های علمیه است اما این به معنای نفی اهداف میانی نیست.
بالاخره سایتی که در بستر اینترنت قرار داره ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مخاطبینی دیگر هم خواهد داشت.
می توان به اموری که منافاتی با اهداف کلی سایت نیز ندارند و یا حتی کمک کننده به هدف هم هستند نیز پرداخت.
بالاخره ما طلبه ها هم نیاز به کتاب خوندن داریم. نیاز داریم کتاب های غیر درسی هم بخونیم. یا نیاز داریم از فضای اینترنت با اطلاع باشیم یا از نشریات و ...
همون طور که در اساسنامه هم ذکر شده یکی از راه های تحقق هدف نهایی فوق
«تلاش در جهت دهی حوزه به سمت حوزه‌ای فعال، دغدغه مند، دور اندیش، جهانی اندیش، بصیر و در صحنه و مبارزه با تفکرات سکولار در حوزه.»
می باشد که در این بین مسلما امور زیادی هم نقش دارند.
خوبه دوستان نظراتشون رو بیان کنند.
کسی هم از دست کسی ناراحت نشه لطفا. ما همه کسانی هستیم با دغدغه که اومدیم اینجا کار کنیم. اومدیم اینجا حرف بزنیم اومدیم همکاری کنیم تا به هدفمون برسیم.
مطمئن هم هستم که هیچ کسی از اظهار نظر در اینجا برداشت بدی نمی کنه.
پاسخ
#8
سلام
چون به بحث مرتبطه خواهش میکنم در مورد چینش نوین انجمن ها و زیر انجمن ها که در این قسمت قرار دادم حتما نظر بدین.

http://almaktab.ir/thread-1044.html
پاسخ
#9
با سلام.
اینکه این سایت دامنه فعالیتش گسترده تر بشه و بشه توش مباحث مختلفی کرد درش حرفی نیست. ولی مهم این است که تا چه حد و چه سطحی انجام بشه. در مورد اهداف سایت هم باید بگم که چند وقت قبل یه استادی یه لیست به من داد و گفت که برای ساختن یه سایت مناسب باید این لیست کامل بشه.
1. تبیین سایت. 2. هدف سایت. 3. سیاست های سایت. 4. ارکان سایت. 5. پیش بینی نیروی سایت. 6. تخمین هزینه. 7. پیش طرح سایت.
که هدف سایت در این میان یکی از مهمترین مقوله ها است. در واقع به نظر من این ترتیب باید طی همین مراحلی که استاد گفتن انجام بشه. یعنی اگه این مراحل انجام نشه، اول برن سراغ پیش طرح سایت (ظاهر براش انتخاب کنن با ریزه کاری ها) یا اینکه تخمین هزینه و نیروی انسانی و ... نادرسته. و بعدا حتما به مشکل می خورن. چون باید دوباره این مسائل رو با مراحل اولیه چک و مرتب کرد که یعنی هم دوباره کاری، هم تا حدودی از دست رفتن اعتبار و هم ایراداتی که بعدا در اثر این مسائل پیش می آید و ...

در مورد اینکه این سایت آیا همه مطالب بررسی بشه یا هدف درسی باشه، من به شخصه معتقد هستم هدف درسی باشه با امکان درج مطالب مختلف که تبعی و فرعی و حاشیه باشه جاشون، حتی اگه مقدار و تعداد این حاشیه ها و فرع ها بیشتر از متن و اصل ها باشه، ولی همین که در حاشیه قرار بگیرند مناسب تر و مفید تر است.
دلیلم هم این است که اگه قصد انجمن مذهبی باشه، و بررسی مطالب مذهبی و ... سایتهای مختلف چه فروم و چه غیر آن زیاد است. خوب میشه اونجا که هم تعداد نفرات بیشتر، همه سابقه بیشتر و هم فعالیت بیشتری دارن فعال بود.
اما مطالب درسی واقعا کاری انجام نشده و من غیر از اینجا و انجمن مدرسه فقهی چیزی ندیدم. خیلی هم دنبالش گشتم. اما ندیدم. متأسفانه مثل اینکه همین مقدار هم می خواد کم کار بشه که درست نیست. عوض ایجاد راه حلهای مختلف برای گسترش فعالیت درسی این سایت جستجوبشه و انجام بشه، به دنبال پاک کردن صورت مساله نباشیم. این هدف واقعا بزرگ و مفید است و توانایی کارهای بسیار بزرگی داره. لیکن باید وقت گذاشت روش و مطالعه کرد.
و یه نکته بسیار مهم: به نظرم لازم که همه مطالب سایت این قده دسترسی عمومی به آنها زیاد نباشه. هر چند همین الان این سایت واقعا بازدید کمی ازش صورت می گیره و غیر از اعضای سایت کمتر کسی بهش سر می زنه. ولی امکان دیده شدن در همان مراحل اولیه توسط دیگران که به سایت بیایند، به نظر من زیاد درست نیست.
لازمه که برخی مطالب تنها قابل مشاهده برای اعضا باشن و اونجا مسائلی که قابل طرح در منظر عموم نیستن مطرح بشه. این جوری آزادی بیان خیلی بیشتری شاهد خواهیم بود.
مسئله دیگه تشویق طلبه های مقدمات به حضور در این سایت است. چون اگه از پایه انجام فعالیت زیاد در این سایت جا نیافته، وقتی که پایه ها بالا رفت (منظورم سن نیست منظورم پایه است) واقعا سخته. چون فرد پایه های بالا، خیلی مطالب رو تو کتابها خونده. حالا دقیق متوجه شده یا نه ملاک نیست. ولی خوب خیلی مطالب رو خونده و جای پاسخ خیلی سوالها رو می دونه. لذا کمتر از دیگران سوال می کنه. از اون طرف چون فعالیت در زمینه کنار هم قرار دادن مطالب رو نداشته، واقعا تولید مطلب و خلق مطلب براش سخته. چون در پایه های قبلش نیامده که یه صفحه از کتاب رو خودش شرح کنه و تحلیل کنه. در مقابل از شروح و حاشیه ها و ... استفاده می شه. بعد از استفاده از شروح و حاشیه ها نمی آد اونها رو به زبان خودش آماده کنه. این کار رو کجا انجام می دن. تو کلاسها و اساتید. خوب تو کلاسها باید سطح آمادگی اساتید خیلی بالاتر از سطح مطالبی باشه که تو انجمن مطرح می شه. و لذا وقت بیشتری می گیره و آمادگی فرد تکمیل می شه. یعنی توانایی تحلیل مطالب رو داره.
ولی مشکل باز از اونجا می شه که این تحلیل رو فقط به قصد آموزش داره بیان می کنه. یعنی فقط رساندن محتوای کتاب. اون وقت دیدگاه ها و استفاده های دیگه ای که از کتاب می شه انجام داد رو نداره.
برای اون کارها باید جداگانه وقت بزاره. یا در موسسه ای مشغول کارهای تحقیقاتی باشه. که بازم توش حرف است.
در نهایت می رسیم به جایی که واقعا در زمینه خلق و تولید محتوای سطح متوسط (در حد سطح فهم مردم و یا پایه های پائین که البته غیر آموزشی صرف باشه) واقعا دچار مشکل می شیم. ما منبع رو می شناسیم. نحوه استدلال رو هم تا حدودی می دانیم. خودمون برا خودمون می تونیم یه خورده توجیه کنیم. ولی توانایی ارائه این مطالب رو به شکل اولیه (بدون اینکه مخاطب دنبالش اومده باشه بلکه ما این مطالب رو شروع می کنیم) نداریم. چیزی که از مطالب علمی نشات گرفته و سرانجامش می رسه به مسائل کاربردی در زندگی های فعلی. و حتی بالاتر اگه مخاطب بیاد دنبالش، خیلی وقتها توانایی کافی نداریم.
این دلیل اصلی اش همین است که دنبال تولید محتوا نیستیم.
این انجمن می تونه یه چاله خاک بازی (مثل چاله خاک بازی ویکی پدیا برای تولید مطلب) باشه. ولی وقتی که چاله خاک بازی شد، نیاز است که برخی مطالب آن غیر قابل بازدید باشه که مخاطب عام از اون مطالب، سوء تفاهم در ذهنش ایجاد نشه و شبهات بیشتری بر ذهن مردم وارد نشه.
پاسخ
#10
سلام
دوست عزیز
با تشکر از راهنمایی شما
مراحلی که شما فرمودین و از استاد محترم نقل کردین همه در مورد این انجمن انجام شدن و در حال حاضر هم مشخص هستند.
یک سری حرف ها هست که به صورت عمومی نمیشه منتقل کرد. اگر فرصتی بود به صورت خصوصی براتون خواهم گفت.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان